Dobrý den,
chtěla bych Všs moc poprosit o radu.
Mám syna (7 let), na kterého nemohu pobírat slevu na dani. Bohužel bývalý přítel mi nechce z trucu podepsat prohlášení o tom, že na něj slevu nepobírá. Taky je dlouhodobě nezaměstnaný, takže ani potvrzení od zaměstnavatele tudíž není možné. Naposledy jsme ho se synem viděli před třemi roky a od té doby o něm nevíme vůbec nic. Nemáme na něj kontakt a on se nestará. Peníze nikdy neposlal (vyměřené alimenty ovšem nemáme).
Chtěla bych poradit, zda neexistuje nějaké prohlášení o tom, že o otci nevíme, takže by ztratil možnost se k synovi jakkoliv "vyjadřovat". Syn o něj zájem nejeví, spíše se ho bojí a já bych nerada kvůli pár korunám, které by stejně neposílal, tahat do sporu dítě.
Z předchozího vztahu má ex-přítel ještě jedno dítě a byl odsouzený za neplacení alimentů na rok a půl. Stejně po propuštění alimenty na něj nikdy neposílal.
Omlouvám se, zda je tento dotaz špatně srozumitelný. Byla bych vděčná za jakékoliv rady.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
existuje institut zbavení rodičovských práv, o kterém rozhoduje soud. Aby byl rodič zbaven rodičovské odpovědnosti, musí docházet k zanedbávání opravdu závažným způsobem, kdy se zbavení odpovědnosti jeví jako jediný účinný prostředek ochrany dítěte. Přistoupí se k němu pouze v případě, kdy nutnost zbavení rodičovských práv převáží nad právem dítěte na rodinný život.
Mezi závažné porušení rodičovské odpovědnosti podle judikatury Nejvyššího soudu patří:
• dlouhodobé neplnění rodičovské odpovědnosti
• trvalé ponechání dítěte ve výchovném zařízení spojené s nezájmem o toto dítě a s neprojevením snahy převzít jej do rodinné výchovy
• nemorální způsob života rodičů
• soustavné neplnění vyživovací povinnosti k dítěti
• trestní postih pro zanedbávání povinné výživy apod.
Závažným zanedbáváním je i případ, kdy rodič o dítě po dlouhou dobu neprojevil jakýkoliv zájem, neposílá mu žádné dárky, nad rámec běžného výživného mu neposkytuje ničeho, neinformoval se o jeho zdravotním stavu ani prospěchu ve škole a nepokusil se s nezletilým navázat kontakt. V těchto případech přitom není ani tak důležitá délka období, během kterého rodič zanedbával svou rodičovskou odpovědnost, jako spíše intenzita zanedbávání. Rodič v takových případech neplní své povinnosti, ačkoliv by je plnit mohl.
V této souvislosti se často zmiňuje trestný čin opuštění dítěte (§ 195 Trestního zákoníku), ohrožování výchovy dítěte (§ 201 TZ) atd. V případě zbavení rodičovské odpovědnosti může rodiči zůstat právo na styk s dítětem jen v případě, že soud rozhodne o zachování tohoto rodičovského práva. Vždy se rozhoduje podle zájmu dítěte.
Před rozhodnutím o zbavení rodičovských práv soud vždy posoudí, zda je to skutečně nezbytně nutné. Častěji se proto přistupuje spíše k úpravě nebo omezení styku s dítětem, kdy je u společných setkání přítomný například asistent. Pokud existují objektivní důvody pro nemožnost plnění rodičovských povinností jako dlouhodobý pobyt v zahraničí, závažná nemoc nebo i výkon trestu odnětí svobody, ke zbavení odpovědnosti se nepřistoupí, ale rodičovská práva mohou být pozastavena.
Před podáním návrhu na zbavení rodičovských práv je nutné si uvědomit, že zbavení rodičovských práv nemá vliv na vyživovací povinnost k dítěti. Pokud dojde ke změně poměrů, které vedly ke zbavení rodičovských práv, může soud rodičovskou odpovědnost obnovit. Je-li rodič zbaven rodičovské odpovědnosti k jednomu dítěti, u ostatních potomků je tato odpovědnost zachována.
V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.
JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44