Dělení majetku. Jakým způsobem se určí, kolik peněz mi náleží?

Zodpovězené
5. črc 2022

Dobrý den,

chci se rozvést s manželem. Žijeme v domě, který jsme koupili ještě za svobodna, už jako pár, ale tedy přesněji - půjčka ze stavebního spoření i kupní smlouva byla napsána na muže, takže dům je papírově jeho. (Vím, byla jsem hloupá.) Dům byl ve špatném technickém stavu. Deset měsíců po nákupu jsme se vzali a udělali během patnáctiletého manželství kompletní rekonstrukci, na kterou jsme ale žádnou půjčku neměli, vždy jsme našetřili, např. na střechu a udělali. Okna, fasáda, podříznutí zdiva...

Jakým způsobem se určí, kolik peněz mi náleží?

Chceme podat žádost o nesporný rozvod, a tohle bychom měli mít vyřešené.

Ještě jeden dotaz, prosím: Jak moc košatá může být žádost o péči o děti? (Chceme společnou).

Manžel trvá na uvedení spousty detailů našeho života. Podle mě ale toto do nesporné žádosti nepatří.

Stačí zde napsat, že naše manželství už je jen formalita, o dětech se dokážeme dohodnout (děláme to tak už roky) a SJM prakticky nemáme... ?

Děkuji

Iva S.

Dobrý den,

v první řadě doporučuji oslovit advokáta, který Vám se sepsáním dokumentů pomůže, jelikož dle Vašeho dotazu se sepsáním máte problém, co se týče formálních požadavků.

To, jak určit, kolik peněz Vám náleží je možné dohodou mezi Vámi nebo znaleckým posudkem, který se mi však jeví jako zbytečný. V praxi často klienti porovnají hodnotu nemovitosti bez rekonstrukce a aktuální hodnotu nemovitosti s rekonstrukcí a tento rozdíl zhodnocení si rozdělí.

Co se týče návrhu na úpravu péče o nezl. děti před a po rozvodu, nemusí být rozsáhlá, ale musí být vykonatelná. V případě společné péče se však předpokládá, že na všem se umíte dohodnout, a proto postačuje její stručná forma.

Ohledně návrhu na rozvod manželství, tento v případě rozvodu manželství tzv. nesporným rozvodem nemusí obsahovat důvody rozpadu manželství, jelikož tyto soud nezkoumá. To je přímá výhoda nesporného rozvodu.

V případě zájmu o právní poradenství nebo zastoupení u soudu mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44