Dědění majetku a vyplacení příbuzných. Jak to funguje?

Zodpovězené
28. říj 2024

Dobrý den,

chci se zeptat, jak funguje vyplácení příbuzných při zdědění nemovitosti.

Situace je taková:
V roce 2020 mi zemřela babička, která vlastnila rodinný dům včetně velkého pozemku. Ještě za svého života (někdy kolem roku 2010) darovala (pochybuji, že prodala) kus pozemku svému synovi (mému strýci), na kterém si postavil dům. Můj otec (druhý syn) získal (asi) nějakou finanční částku, protože zhruba před sedmi lety nám (mám ještě sestru) rodiče darovali každé 150 000 Kč. Nechtěli to více rozebírat, zmínili jen, že to jsou nějaké peníze, co získali od babičky.
V roce 2020 babička zemřela. Zůstal po ní dům. Vzhledem k tomu, že bydlím daleko a o "takových" věcech se s rodiči nebavíme (nebo se mi v tomhle nesvěřují), tak nevím, jak se domem - resp. s vypořádáním dědictví - po její smrti naložilo. Když jsem se předloni ze zvědavosti dívala do katastru nemovitostí, zjistila jsem, že ten dům je napsaný na mou sestřenici - dceru mého strýce, který získal za života babičky půlku pozemku.
Je tedy pravděpodobné, že po smrti babičky se její děti (můj otec a strýc) dohodli, že nemovitost bude užívat a vlastnit dcera strýce.

V tom případě by ale měla ostatní dědice vyplatit, pokud se nemýlím?

Před čtyřmi, pěti lety mohl mít dům honotu minimálně 4 milony. Je tedy možné, že na dva miliony má právo můj otec, kterého by měla sestřenice vyplatit?

Jak dlouho na to má ze zákona lhůtu?

A jak takové vyplacení probíhá, když nemovitost v čase nabývá na hodnotě, kdežto peníze naopak svou hodnotu ztrácí?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud po zemřelé babičce zůstala nemovitost (dům), měla být součástí dědického řízení. V tomto řízení se dědici mohou dohodnout na různých způsobech vypořádání majetku.

V případě dohody dědiců - pokud Váš otec a strýc (jako zákonní dědicové) uzavřeli dohodu, podle které bude dům převeden na Vaši sestřenici, pak je možné, že Váš otec souhlasil s tím, že za dům nebude požadovat finanční vyrovnání, nebo se dohodli na určité částce, akorát Vy o tom nevíte. Pokud dohoda mezi dědici (Vaším strejdou a otcem) obsahovala ujednání o vyplacení podílu Vašeho otce, měla by být v dohodě uvedena konkrétní částka a lhůta, do kdy by měla být vyplacena, tedy zda by se jednalo o jednorázové vyrovnání či o postupné splacení dědického podílu. Pokud k této dohodě došlo, pak by sestřenice nebo její rodiče (pokud dům připadl do vlastnictví rodiny strýce) měli Vašeho otce vyplatit, nebo by měla existovat jiná dohoda, například že otec již dříve obdržel finanční vyrovnání od babičky. Pokud lhůta v dohodě není uvedena, použije se obecná promlčecí lhůta (obvykle tříletá), která začíná běžet ode dne, kdy se dědici dohodli nebo kdy měl být dědický podíl vyplacen.

Co se týče hodnoty nemovitosti - v dědickém řízení bývá rozhodující hodnota ke dni úmrtí zůstavitele, tedy babičky. Běžně se používá ocenění nemovitosti podle ceny obvyklé v době úmrtí, kdy se odhadne tržní cena domu. Výplata podílu by se měla odvíjet od této hodnoty, i když může být časem nižší nebo vyšší. V případě, že se dědici dohodnou na postupném vyplácení podílu, mohou si také dohodnout úpravu částky, aby lépe odpovídala současné hodnotě nemovitosti, jinak ale platí, že ocenění majetku by mělo být vázáno na hodnotu z doby úmrtí, aby byl majetek spravedlivě rozdělen na základě jeho tehdejší ceny.

Tedy stručně - pokud došlo k dohodě mezi dědici o přenechání nemovitosti sestřenici, měla nejspíše obsahovat ujednání o vyplacení Vašeho otce v případě, že se na tom dohodli, přičemž podíl by měl být stanoven na základě hodnoty nemovitosti ke dni úmrtí babičky, i když cena nemovitosti roste. Pokud bylo vyplacení ujednáno, ale lhůta nebyla dohodnuta, Váš otec by mohl žádat podíl v rámci obecné promlčecí lhůty tří let, která už dle Vašeho popisu, nejspíše uběhla.


JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44