Čerpání dovolené po MD mezi nástupem na RD. Může mě v průběhu čerpání dovolené zaměstnavatel propustit?

Zodpovězené
20. srp 2024

Dobrý den,

chtěla bych po konci mateřské dovolené čerpat dovolenou v zaměstnání, na kterou mi vznikne nárok a pak až přejít na rodičovskou dovolenou.

Má otázka zní: Může mě zaměstnavatel v době, kdy bych tuto dovolenou mezi MD a RD čerpala, propustit ze zaměstnání?

Smlouvu mám na dobu neurčitou.

Děkuji

Dobrý den,

v době čerpání dovolené mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou se na Vás nevztahuje zákaz výpovědi dané zaměstnavatelem, který zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době (ta je, když je zaměstnankyně těhotná, když čerpá mateřskou dovolenou nebo když čerpá rodičovskou dovolenou).

Je třeba také zmínit, že zákoník práce preferuje řádné čerpání dovolené před jejím „proplacením“ – to je pak možné pouze v zákonem stanovených případech, a to v souvislosti se skončením pracovního poměru.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44