Částečný úvazek a jeho nárok. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
21. zář 2024

Dobrý den, paní JUDr. Smetano,

pečuji o dvě děti do 6 let a jsem zaměstnaná několik měsíců na klasickou pracovní smlouvu na částečný úvazek. Moje společnost je velmi vstřícná a částečný úvazek umožnila (dříve jsem zde pracovala na plný), nicméně teď čelí nátlaku své mateřské společnosti (zahraniční společnosti), kdy mateřská společnost všechny zkrácené úvazky ve skupině jednoduše zakázala. Pokud vím, tak rodič pečující o děti do 15 let má na zkrácený úvazek ze zákona nárok, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (které ovšem nejsou nikde specifikované). Vysloveně provozní důvod tu není (můžu dělat práci i v tomto rozsahu, všem to vyhovuje a nikoho z naší společnosti to neblokuje, časově to vychází, nejsem nadbytečná), jediný důvod je, že si to mateřská společnost nepřeje.

Je možné i z tohoto důvodu dostat výpověď nebo být donucena pracovat na plný úvazek?

Ty tlaky zde samozřejmě jsou, abych šla pracovat na plný, což bych s odřenýma ušima i zvládla, nicméně pokud mám ze zákona nárok na částečný a moji nadřízení s tím souhlasí, tak bych radši zůstala na ten částečný.

Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

dle ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce platí, že požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Je na zaměstnavateli, aby vážné provozní důvody, které tvrdí, prokázal.

V zákoníku práce tyto důvody definovány nejsou, nicméně je více specifikuje judikatura Nejvyššího soudu: rozhodující je, jak významný zásah do provozu zaměstnavatele by povolení kratší pracovní doby představovalo oproti tomu, kdy zaměstnanec pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu; o vážné provozní důvody se jedná pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činností) zaměstnavatele; vážné provozní důvody nejsou naplněny, pokud je řešením vzniklé situace přijetí dalšího zaměstnance na zkrácený pracovní úvazek nebo dohodu o pracovní činnosti; nikoliv každou situaci zkracování úvazku, která si vyžádá o zaměstnavatele nějaká opatření lze považovat za vážné pracovní důvody (nutno zkoumat specifické poměry zaměstnavatele); vážným provozním důvodem může být například nezastupitelnost zaměstnance z důvodu jeho úzké specializace nebo nemožnost rozdělení určité práce mezi více osob.

Je tedy nezbytné, aby každá žádost o úpravu pracovní doby byla hodnocena individuálně. Pro posouzení žádosti je důležité zohlednit provoz, ve kterém zaměstnanec pracuje a pracovní pozici, kterou vykonává.

Co se týče výpovědi, tak tu Vám zaměstnavatel může (jednostranně) dát jen z těchto důvodů (mezi něž nepovolení zkrácení pracovní doby není):
§ 52
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,
f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,
h) poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44