Bývalý partner mi nesplácí peníze. Jak postupovat?

Zodpovězené
6. črc 2024

Zdravím,

potřebovala bych poradit. Rozešla jsem se s přítelem, který mi dluží peníze. Sepsali jsme to na papír a domluvili jsme se na splátkách. Poslal jednu a teď už to má po splatnosti.

Poraďte, jak mám dál postupovat, když nebude platit a posílat?

Je to celkem dost peněz.

Děkuji za názory a rady.

Dobrý den,

dle Vašeho popisu se z právního hlediska jedná o smlouvu o zápůjčce. Nejprve bych zkusila znovu kontaktovat bývalého přítele a upozornit ho na nezaplacenou splátku. Pokud na to nebude reagovat, můžete mu zaslat předžalobní výzvu (jedná se o písemnou výzvu, ve které ho vyzvete k uhrazení dluhu, a to do určité lhůty), kdy tato výzva slouží jako důkaz o Vaší snaze o mimosoudní řešení.

Pokud situace nelze vyřešit domluvou, ani jinou smírnou cestou, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu. Platební rozkaz je typ soudního rozhodnutí, kdy je žalovanému uloženo, aby do 15 dnů zaplatil dlužnou částku spolu s úroky a náklady řízení, nebo aby se bránil podáním odporu. Podává se jako klasická žaloba u soudu, ale jeho výhodou je především to, že na rozdíl od klasického řízení trvá řízení výrazně kratší dobu. U soudu je pak nutné unést důkazní břemeno a prokázat existenci alespoň ústní (či konkludentní) smlouvy o zápůjčce obsahující alespoň nezbytné náležitosti, jako je označení osob nebo výšky dluhu a datum. Jako důkaz pro případ případného pozdějšího soudního řízení můžete použít případný výpis z účtu, pokud půjčka proběhla pomocí převodu z bankovního účtu, kde prokážete zaslání dané zapůjčené částky na dlužníkův účet.

Nicméně, na co je ještě nutné v této souvislosti upozornit je tzv. promlčení dluhu. Obecná promlčecí lhůta je tříletá. Tedy, pokud od uzavření smlouvy, od půjčení peněz, uběhly již více než 3 roky, Váš nárok je promlčen. Z pohledu práva to neznamená, že svou pohledávku nemůžete uplatnit u soudu, nicméně, pokud si je dlužník vědom promlčení a tuto námitku promlčení u soudu uplatní, pak Vám soud nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.

V případě zájmu o vymáhání této částky a právní zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44