Alimenty. Skončí povinnost je platit v daném případě?

Zodpovězené
15. zář 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s placením alimentů. Můj manžel má již dospělou dceru, žije s přítelem a za 2 měsíce se jim má narodit potomek. Manžel stále platí alimenty (dcera žila s matkou, než se nastěhovala k partnerovi).

Chci se zeptat, zda povinnost platit alimenty po narození dítěte pro mého manžela skončí, když ze zákona je povinnost otce zajistit dítě i matku a dcera bude pobírat rodičovský příspěvek. Případně jestli by neměla platit alimenty i matka, když dcera žije s přítelem a není tedy ani u jednoho z rodičů.

My s manželem máme 2 malé děti a matka je sama.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit. Délka trvání vyživovací povinnosti tedy není omezena věkem, kdy ten hraje pouze orientační roli.

Pro zánik vyživovací povinnosti rodičů k dítěti je potřeba shody všech zúčastněných osob, tedy obou rodičů nebo rodiče a již zletilého potomka. V případě, že nedojde mezi stranami ke shodě, že vyživovací povinnost zanikla, bude na příslušném soudním orgánu, aby rozhodl, zda je na místě, aby byla předmětná vyživovací povinnost zrušena, či nikoliv.

V případě podání návrhu na zrušení vyživovací povinnosti k příslušnému soudu rodičem, který je povinen k hrazení výživného k dítěti, se předmětný návrh podává k okresnímu soudu dle trvalého bydliště dítěte a měl by obsahovat veškeré podstatné skutečnosti, na jejichž základě je zrušení vyživovací povinnosti navrhováno.

Ke zrušení vyživovací povinnosti mohou vést následující „podmínky“, které jsou splněny na straně dítěte:
• ukončení studia na základní škole a dosažení minimálního věku 15 let,
• ukončení studia na střední či vysoké škole, a tím pádem ukončení soustavné přípravy na budoucí povolání,
• nástup do zaměstnání,
• zahájení podnikatelské činnosti,
• nástup na Úřad práce po dosažení zletilosti,
• uzavření manželství, kdy vyživovací povinnost tímto aktem přechází na manželku/manžela.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44