Druhý zub roste vzadu. Co byste poradila?

Zodpovězené
25. únor 2020

Dobrý den,

ráda bych položila dotaz. Sedmileté dceři vypadly dva první zuby, místo nich narostly dva nové (dolní jedničky). Bohužel jeden z nich roste vzadu asi tím, že je širší než ten v září vypadlý zoubek. Mléčná dvojka vedle něj je lehce uvolněná, ale už od toho září. Myslela jsem, že taky vypadne a ta nově vyrůstající jednička bude tak mít více místa. Na preventivní prohlídce v prosinci naše zubařka říkala, ať zuby necháme růst a padat dle jejich "osudu", a že to vypadá, že bude dcera muset mít rovnátka, že se jí nebudou mezi zuby dělat dostatečné mezery tím, jak je drobná a má i menší pusu.
A teď tedy konečně můj dotaz. Nechala byste tedy zubům "volný průběh" nebo raději vytrhnout tu lehce uvolněnou mléčnou dvojku (která na domácí vytrhnutí ale drží ještě příliš pevně)?

Přeci jen to jsou přední zuby, tak ať se pak jednou ta naše slečna nebojí otevřít pusu.

A ještě jedna věc. Dceři se také dělají u dásní tmavší flíčky na zubech - prý pigment nebo kámen a je to prý ovlivněno složením slin a jedná se jen o kosmetickou záležitost.

Jakou máte zkušenost s druhými zuby, bude se to na nich dělat také?

Lépe mi to vyfotit nešlo, ale snad to bude dostačující.

Předem děkuji za Váš názor.

Dobrý den,

pokud je dočasný zub v dásni už od září, volila bych extrakci. Vaše lékařka Vás pošle k ortodontistovi na konzultaci, ale v tomto věku se stěsnání ještě neřeší, čelisti rostou a zuby se ještě posouvají. Skvrny vypadají na pigment. Vyskytuje se často na dočasných zubech, na stálých už většinou ne.

Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová