Těhotenství po 40. Jaké jsou šance na donošení zdravého dítěte?

Zodpovězené
31. kvě 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaké jsou šance na donošení zdravého dítěte.

Já 41, partner 47, on - dvě dcery zdravé, já - syn zdravý, rodila jsem před 14 lety. Bojím se vrozených vad.

Jak tomu předejít?

Prý je dobrá kyselina listová. Někdo říkal, že lepší je folát.

Mohl byste mi poradit?

Děkuji

Dobrý den,

ve 41 letech máte relativně vysoké riziko chromozomálních vad a těm nelze při přirozeném otěhotnění předejít. Kyselina listová snižuje riziko rozštěpových vad páteře a ty nejsou závislé na věku.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz