Snaha o dítě 2,5 roku. Poradíte, jak postupovat?

Zodpovězené
30. srp 2020

Dobrý den,

potřeboval bych poradit, jak postupovat. S manželkou se neúspěšně snažíme o děťátko už 2,5 roku. Do prosince jsme to moc neřešili, že se třeba zadaří. Zkoušeli jsme všechny možné doplňky, ať už přírodní nebo umělé. V prosinci jsme šli k primáři gynekologie jedné velice známé nemocnice a ten po prohlídce partnerky konstatoval polycystické vaječníky a operaci v lednu. Bohužel (možná bohudík) se manželka těsně před operací rozhodla tam nejít, jelikož navštívila 2 jiné gynekology a ti jí řekli, že není možné z jedné návštěvy určit tuto diagnózu.

Poté začala hledat žena různé alternativní řešení (kurzy, semináře, terapie, koučování,...) a bohužel stále neúspěšně. IVF úplně odmítá. Na testech v gennetu jsme byli a vše v pořádku. Nalezli nám tehdy nějakou baktérii, kterou preléčili u obou dvojím balením antibiotik. Ale na internetu jsme se dočetli, že tato bakterie je v lidstvu téměř běžná a že může a nemusí mít vliv na početí. Každopádně i po pár měsících se stále nedaří otěhotnět a manželka už je úplně frustrovaná. Přemýšlí o rozchodu.

Poradíte, jak postupovat?

Děkuji

Dobrý den,

polycystický vaječník se již neoperuje, to se dělalo v daleké minulosti. Nález bakteríí také nebývá jednoznačným důvodem k neplodnosti. Asi by bylo nejlépe se osobně potkat.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz