PCOS. Pomůže drilling vaječníků?

Zodpovězené
2. pro 2021

Dobrý den, pane doktore,

je mi 29 let, BMI 23, mám polycystické vaječníky. Tři roky se snažíme o dítě, zatím jedno zamlklé těhotenství proběhlo v únoru 2021 a od té doby nic. Pozitivní je, že od tohoto ZT probíhá ovulace přirozeně, což předtím bylo možné pouze s Femarou a Metforminem. Jinak mám za sebou imunologické, genetické i endokrinní vyšetření a vše negativní.

Vím, že zatím asi nemusím plašit, ale přesto jsem se Vás chtěla zeptat.

Jaký máte názor na drilling vaječníků?

Slyšela jsem, že vaječníky (u pco) mají mnohdy dost silnou vrstvu, že je nemožné, aby se vajíčko dostalo ven.

Doporučoval byste tedy drilling?

Nebo je to zastaralá metoda a je lepší tomu nechat volný průběh a více času?

Ještě by mě zajímala jedna věc. Vysadila jsem Metformin. Vzhledem k výsledkům krve a hladině cukru prý u mě není potřeba. Jeden můj známý lékař zase tvrdí, že i přesto je dobré, aby ho ženy s pcos užívaly, protože zlepšuje kvalitu vajíček.

Je to pravda?

Užívám pouze Inositol, kyselinu listovou a vitamín D.

Omlouvám se za vyčerpávající dotaz a těším se na odpověď.

Hezký den.

Dobrý den,

pokud ovulujete, drilling nepotřebujete, ani Metformin. Metformin určitě kvalitu vajíček nezlepšuje. Vydržte, vypadá to nadějně.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz