Ovulace. Jak ji vysledovat?

Zodpovězené
3. črc 2020

Dobrý den,

koupila jsem ovulační testy a všude píší něco jiného.

Když mám pozitivní ovulační test, kdy nastává ovulace? Kdy je nejlepší se snažit?

Na digitálním ovulačním testu píší, že kdykoliv následujících 48 hodin od okamžiku pozitivního ovulačního testu.

Na papírkových testech píší, že nejdříve je možné se snažit až za 24 hodin od pozitivního testu a nejpozději za 48 hodin.

Je v den pozitivního testu vhodné snažení, nebo opravdu nechat až na den PO pozitivním testu?

Může ovulace proběhnout i třeba 3 dny po pozitivním testu?

Měřím i BT. Ovulační testy byly jednoznačně pozitivní 14. dc odpoledne, večer už druhá čárka slábla, 15. dc byl už jen dušík. Bazální teplota se držela dole až do 18. dc. Vzestup až 18. dc. Cyklus mám 29-31 dní.

Jak se v tom prosím vyznat? A jak to je s tou ovulací?

Myslela jsem, že LH musí hodně vystoupit, aby mohl folikul prasknout. Až praskne, LH klesne. Podle návodu na testech to tak ale zřejmě není. Protože, když ovulace má být až 24-48 hodin po tom, kdy byl test pozitivní, tak opravdová ovulace probíhá při nižší hladině LH (při negativním testu). Mě by smysl dávalo, kdyby ovulace byla v den nejsilnějších čárek na ovulačním testu. Až by zeslábnul, znamenalo by to, že ovulace pravděpodobně proběhla. Ale podle návodu na testech je to celé trochu jinak, takže jsem se v tom ztratila. Ráda bych tomu lépe porozuměla.

Děkuji

Dobrý den,

ovulace nastává okolo 36 hodin od nejvyšší hladiny LH, vajíčko vydrží být oplození schopno po ovulaci do 18-24 hodin. Bazálni teplota roste vlivem progesteronu z žlutého tělíska - zvednutí slouží k průkazu ovulace ne k časování.
Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz