Krevní odběry v průběhu IVF. Proč je některá centra dělají a některá centra nedělají?

Zodpovězené
25. črc 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Proč některá centra ne/dělají odběry krve na sledování hladiny hormonů v průběhu IVF?

Na stránkách nejmenované brněnské kliniky uvádějí, že krevní odběry (několikrát) v průběhu IVF jsou naprosto klíčové. Jako laikovi mi to dává smysl - odběry pomohou určit reakci těla a přesnější dávkování a tím zvýšit šanci na úspěch.

Je to pravda?

Prosím o Váš odborný názor.

Děkuji

S pozdravem

Petra

Dobrý den,

ano, mezi jednotlivými klinikami, a nejen v ČR je rozdíl, v minulosti dělala všechna centra odběry v průběhu stimulace k zjištění odpovědi vaječníků. V současné době s rozvojem kvality ultrazvuků jsme schopni odpověď získat i bez odběrů. Já osobně odběry krve u hormonální stimulace neprovádím. Dávkování se stanovuje na začátku stimulace na podkladě hladiny AMH (nebo FSH a LH) a ultrazvuku. Dávku v průběhu stimulace neměním.
Je to tedy na praxi jednotlivého centra. ***Nikde nebylo publikováno, že by centra, která odběry dělají, měla větší počet narozených dětí.

S pozdravem

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz