IVF. Jaké metody zvolit?

Zodpovězené
30. zář 2024

Vážený pane doktore,

chtěla bych Vás poprosit o radu, jaké metody zvolit pro IVF.

S partnerem jsme oba zdraví (já 32, on 34 let), nikde nebyl zatím objeven problém (genetika, průchodnost vejcovodů, imunologie, hormonální profil (AMH kolem 5), spermiogram, DNA fragmentace - vše v normě). U mě zjištěno pouze vyšší množství NK buněk (30 %). Podstoupili jsme již nekolikrát neúspěšně IUI a teď jsme v procesu IVF.

Vzhledem k tomu, že zatím nebyla odhalena příčina naší neplodnosti, chtěla bych zvolit klasické IVF (zatím to vypadá, že bude kolem 20 vajíček).

Co si o tom myslíte? Je lepší zvolit ICSI, nebo je možné například půlku oplodnit bez zásahu a půlku s ICSI?

Hrozí, že by se bez ICSI nic neoplodnilo?

Doporučil byste i něco jiného, jako je například embryo glue, asistovaný hatching?

Je pro nás vhodná i prodloužená kultivace?

Z mého osobního pohledu bych volila co nejméně (maximálně ICSI a PK), ale ráda bych znala Váš názor jako odborníka.

Za Vaše rady a odpovědi mnohokrát děkuji.

Dobrý den a díky za důvěru.

Vidím, že jste důkladně vyšetřená a zůstáváte pod diagnózou nevysvětlitelná neplodnost. Podle mého názoru bych prováděl jen takové metody, které Vám buď zvýší úspěšnost (prodloužená kultivace) a nebo Vám zvednou počet vytvořených embryí (ICSI). Zbytek bych určitě na první cyklus neindikoval - není proto žádný důvod, takže jsme vlastně v souladu a moc držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz