Estrofem přesto, že transfer byl zrušen?

Zodpovězené
7. říj 2024

Dobrý den, pane doktore,

tento cyklus jsem měla na klinice naplánovaný transfer, konkrétně řízený ket. Od 1. DC jsem užívala Estrofem 3x1 až do ultrazvuku 11. DC - tam jsem ale měla tekutinu v děloze, za děložním hrdlem. Jelikož se jedná o již několikátý transfer (bohužel vždy bez uchycení embrya), doktor se rozhodl transfer odložit s tím, že tato tekutina může být důvodem neuchycení embrya (kvalita embrya, hysteroskopie, imunologie, genetika... vše v pořádku). Mám ale na dalších 8 dní dál užívat 3x1 Estrofem a k tomu přidat 2x1 progesteron, pak vše vysadit a vyčkat MS.

Chci se tedy zeptat:
1. Z jakého důvodu mám brát léky dál, když transfer tento cyklus neproběhne? Není to zbytečné dál do sebe dávat hormony

2. Není nebezpečné užívat dlouhou dobu tyto hormony (např. hrozící rakovina)?
Jak jsem už psala, jedná se již o několikátý řízený KET celkem dost po sobě.

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hormony je potřeba užívat, abyste měla pravidelný cyklus - za mne by stačilo 6 dní.
Rakovina nehrozí, nebojte

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz