2 ztráty miminka. Co si myslíte, že je nyní nejlepším řešením a jak na případné těhotenství spěchat?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobry den,

s manželem jsme se snažili přirozeně otěhotnět, ale nešlo to, proto jsme podstoupili IVF. Po ET v 9/2020 jsem porodila holčičku bez známek života ve 41. týdnu těhotenství (pravý uzel na pupečníku), v 7/2021 se mi narodila zdravá holčička v 37+9 (z Ketu).

Rozhodli jsme se pro sourozence a v 11/2022 jsme podstoupili další IVF, jelikoz už jsme neměli zamražené embryo. Z dalšího IVF bylo pouze jedno jediné vajíčko, které po oplodnění dosáhlo dle slov embryoložky nejvyšší kvality, těhotenství probíhalo bez problémů. 27.1. na 1. screeningu nam bylo řečeno, že je vše v pořádku, screening negativní, jediné, co se mělo hlídat byl vyšší tep dítěte, který byl 172 úderů/min, ale dle slov doktorky ještě stále v normě - říkala, že nemáme mít strach. Nyní v pondělí 6.2. jsem šla na klasickou kontrolu ke svému gynekologovi, kde nenašel bohužel srdeční akci, čekala mě revize. Nikdo nám neřekl, proč se to stalo. Miminko zemřelo v 13+2 tt. Jediné, co mě napadá, jestli to nemělo spojitost s tím vyšším tepem, i když byl v normě ,nebo s tím, že jsem byla hodně nemocná. Začátkem ledna jsem prodělala angínu a brala antibiotika a měla crp 90. Dvě ztráty nás velmi poznamenaly.

Chci se Vás zeptat na Váš názor, jestli si myslíte, že máme zkusit ještě další pokus IVF a jak dlouho nyní čekat. Po minulém ivf, kdy bylo pouze jedno vajíčko mi embryoložka řekla, že na to, že je mi 28 let, je to bída, že u mě rapidně klesá počet vajíček a že pokud miminko chceme, tak co nejdříve. Miminko si hrozne přejeme, ale ten strach z další ztráty je velký. Ještě bych doplnila, že po 1. ztrátě miminka jsme s manželem podstoupili genetiku, kde také vše dopadlo v pořádku.

Prosím o Váš názor na danou situaci, co si myslíte, že je nyní nejlepším řešením a jak na případné těhotenství spěchat.

Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den,

tak to je opravdu 2x velká smůla, moc mě to mrzí, jste mladá a určitě je velká šance na další dítě. Nevzdávejte to.

Držím palce.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz