možnosti prevence existují. Jedná se o velmi široké téma, záleží na pohlaví, věku, atd. Velmi stručně, režimová opatření - pravidelně pít, včasně a pravidelně močit, po pohlavním styku nepředržovat močení. Dbát o dostatečnou hygienu, na druhou stranu nepřehánět hygienu pomocí běžných mýdel. V případě postmenopauzální ženy zvážit hormonální substituci. Užívat probiotika, přípravky které obsahují D-mannosu, dále brusinky a brusinkové extrakty (např. Urinal akut), dále existují přípravky na výplachy močového měchýře obsahující glycosaminoglycany, tuto léčbu je hodné konzultovat s lékařem urologem. A v poslední řadě existují přípravky přímo na stimulaci imunity, které Vám ale musí napsat lékař a monitorovat jejich užívání. Existuje celá řada opatření, které mohou návratu zánětu zabránit, lze je i kombinovat. Osobně bych doporučil alespoň vstupní konzultaci s lékařem, ideálně urologem.
Přeji Vám vše dobré, MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog
Dobrý den,
možnosti prevence existují. Jedná se o velmi široké téma, záleží na pohlaví, věku, atd. Velmi stručně, režimová opatření - pravidelně pít, včasně a pravidelně močit, po pohlavním styku nepředržovat močení. Dbát o dostatečnou hygienu, na druhou stranu nepřehánět hygienu pomocí běžných mýdel. V případě postmenopauzální ženy zvážit hormonální substituci. Užívat probiotika, přípravky které obsahují D-mannosu, dále brusinky a brusinkové extrakty (např. Urinal akut), dále existují přípravky na výplachy močového měchýře obsahující glycosaminoglycany, tuto léčbu je hodné konzultovat s lékařem urologem. A v poslední řadě existují přípravky přímo na stimulaci imunity, které Vám ale musí napsat lékař a monitorovat jejich užívání.
Existuje celá řada opatření, které mohou návratu zánětu zabránit, lze je i kombinovat. Osobně bych doporučil alespoň vstupní konzultaci s lékařem, ideálně urologem.
Přeji Vám vše dobré,
MUDr. Jan Pokorný, FEBU, MBA, urolog