Změna příjmení dítěte po porodu. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
26. kvě 2023

Dobrý den,

až přijde domů rodný list, žádat o změnu příjmení může jeden rodič?

Když si nechám od druhého rodiče napsat čestné prohlášení, že s tím souhlasí? Stojí to 1000 Kč a rodné číslo zůstává stejné?

Musí toto prohlášení být úředně potvrzené?

Neměla bych se s otcem potkávat, řešíme soudně domácí násilí, kterého se na mně dopouštěl a soud byl odložen kvůli mému porodu až na srpen, v té době už bych chtěla mít vyřízený rodný list dítěte, ale už na příjmení matky.

Když s tím nebude souhlasit, jak to můžu jinak udělat přes soud, když budu žádat o svěrení do péče matky a výživné?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

děkujeme Vám za Vaše otázky. Ptáte se, jak postupovat v případě, že chcete změnit příjmení svého dítěte.

O změnu příjmení dítěte může žádat jeden z rodičů. K žádosti ale musí doložit písemný souhlas druhého rodiče nebo pravomocné rozhodnutí soudu nahrazující tento souhlas. Souhlas druhého rodiče nemusí být úředně potvrzený. Je nejlepší, pokud druhý rodič takový souhlas dá na matrice osobně. Napadá nás, že se s otcem dítěte nemusíte na matrice potkat, svůj souhlas může dodat sám dodatečně. Pokud by tento postup nebyl možný, obraťte se přímo na matriku (podle trvalého bydliště dítěte) a zeptejte se, jak máte ve Vaší situaci postupovat.

Rodné číslo dítěti zůstane. Poplatek za změnu příjmení by byl ve Vašem případě 1000 Kč.

Matriční úřad by měl rozhodnout do 30 dnů od podání žádosti, ve výjimečných případech do 60 dnů.

Kdyby otec dítěte nesouhlasil se změnou příjmení, můžete podat návrh k soudu - lze ho připojit také k návrhu o svěření dítěte do Vaší péče a stanovení výživného. Je potřeba tento Váš návrh na změnu příjmení zdůvodnit. O změnu příjmení dítěte byste pak mohla zažádat až po kladném pravomocném rozhodnutí soudu v této věci. Rozsudek soudu byste doložila na matrice místo souhlasu otce dítěte.

Více informací o změně příjmení a jak postupovat můžete zjistit např. na tomto odkazu https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zme...
Také se můžete obrátit přímo na matriční úřad.

Pokud byste potřebovala další informace nebo pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku https://napocatku.cz/

Přejeme Vám i dítěte zdraví a vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz