Zkrácený úvazek při rodičovské dovolené. Jak je to s nemocenskou? A kdyby bylo druhé dítě, tak bude nárok na mateřskou?

Zodpovězené
22. říj 2021

Dobrý den,

momentálně jsem nastoupila na 0,4 úvazku jako zdravotní sestra při rodičovské dovolené. Vychází to na 4 směny +- 46 hodin měsíčně.

Zajímalo by mě, jak je to s nemocenskou a popřípadě i s nárokem na mateřskou.

Otěhotněla jsem hned po VŠ, takže žádnou mateřskou jsem neměla. Dítě v blízké době neplánujeme, ale kdyby náhodou, ráda bych věděla, zda je nějaká šance, že na aspoň minimální mateřskou dosáhnu, nebo s tak malým úvazkem nemám šanci 😏.

Na rodičovské budu ještě rok a půl, a pak nastoupím na cely úvazek. 🤗

A započítává se mi to už i do důchodu?

Klasický zkrácený úvazek chápu, ale trošku nevím, jak to funguje při rodičovské.

Děkuji a hezký den. 😇

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste zaměstnaná na hlavní pracovní pracovní poměr, máte nárok na nemocenskou. Co se týče mateřské (peněžité pomoci v mateřství) měla byste nárok, pokud splníte v době nástupu na mateřskou tyto podmínky:
1. budete zaměstnaná nebo v ochranné době
2. budete mít v posledních 2 letech odpracováno minimálně 270 dní

Doba, kdy jste zaměstnaná, kdy za Vás zaměstnavatel odvádí sociální pojištění, se počítá do doby pojištění pro přiznání starobního důchodu.

Přejeme Vám i Vaší rodině hezké dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz