Vznikne mi nárok na mateřskou?

Zodpovězené
16. říj 2024

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mi vznikne nárok na mateřskou.

Dne 21. května 2024 mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Od září 2024 jsem v pracovní neschopnosti, kde mi již byla prodloužena podpůrčí doba a nemocenská stále trvá a bude pravděpodobně trvat až do porodu. Termín porodu mám na konci března 2025.

Má cenu žádat o mateřskou v tomto případě?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, „mateřská“).

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek:
1) Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na ni nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Tato lhůta trvá maximálně 180 dnů a odvíjí se od délky pojištění.

2) K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být účasten na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před plánovaným nástupem na PPM.

Nevíme, jak dlouho trvalo Vaše poslední zaměstnání a zda tedy splňujete potřebnou dobu pojištění.

Podmínku ohledně nemocenského pojištění v době nástupu zřejmě splňovat nebudete. Ochranná lhůta trvá totiž maximálně 180 dní po skončení pracovního poměru, a to i v případě, že jste v pracovní neschopnosti. Pokud Vaše smlouva skončila 21. 5. 2024, bude ochranná lhůta trvat do 17. 11. 2024. PN nezastaví běh této lhůty, takže bez ohledu na to, zda pobíráte nemocenskou, ochranná lhůta skončí po 180 dnech od ukončení smlouvy. Nástup na mateřskou tedy již nebude spadat do ochranné lhůty a nárok na PPM nevznikne.

Žádost o PPM však podejte v každém případě. To, zda Vám vznikne na PPM nárok, musí v konečném důsledku posoudit Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která bude mít všechny potřebné informace. Žádost Vám vystaví Váš gynekolog, Vy ji pak doručíte svému bývalému zaměstnavateli a ten ji předá ČSSZ. ČSSZ pak rozhodne, zda máte na PPM nárok nebo ne. V případě zamítnutí žádosti můžete zůstat na neschopence na základě lékařského posouzení až do konce šestinedělí. Poté byste s rozhodnutím o zamítnutí PPM žádala o rodičovský příspěvek.

Pokud budete mít ohledně PPM a pracovní neschopnosti další otázky, můžete se obrátit také na infolinku ČSSZ na čísle 800 050 248. Můžete také znovu kontaktovat naši poradnu na mailu poradna@napocatku.cz nebo na čísle 774 440 821.

Přejeme klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz