Vzniká mi nárok na PPM?

Zodpovězené
26. črc 2024

Zdravím,

ráda bych se zeptala. Jsem mladá holka (19 let) a otěhotněla jsem v červnu, termín mám začátkem března, mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí 31.8. 2024. Momentálně jsem na nemocenské kvůli zvýšenému riziku potratu a rizikové práce. Nemám odpracováno tolik, 2 roky jsem studovala, ale nedokončila jsem studium skrz osobní důvody, byla jsem na ÚP, pak nějaká ta brigáda na dva měsíce a teď od 1.2. 2024 jsem zaměstnaná tam, kde mi končí smlouva.

Ráda bych se proto zeptala, zda-li mi vzniká nárok na PPM.

Díky za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Ptáte se, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Nárok na PPM se posuzuje ke dni nástupu na PPM. Den nástupu si určí žena sama v rozmezí od 6. do 8. týdne před očekávaným termínem porodu. Ve Vašem případě se jedná zřejmě o druhou půlku ledna 2025. Abyste měla nárok na PPM, musíte k tomuto dni splnit tyto dvě podmínky současně:

1. V posledních 2 letech být alespoň 270 dní nemocensky pojištěná
Do této doby se počítá doba zaměstnání na hlavní pracovní poměr, nevadí, že jste v pracovní neschopnosti (ve Vašem případě od 1.2. 2024 do 31.8. 2024, to je 213 dní). Dále se počítá zaměstnání na dohodu o provedení práce (DPP), pokud byl hrubý měsíční příjem (sjednaný nebo dosažený) vyšší než 10 000 Kč měsíčně, a dohoda o pracovní činnosti (DPČ), pokud byl hrubý měsíční příjem (sjednaný nebo dosažený) alespoň 4 000 Kč měsíčně. Počítá se také doba studia, pokud bylo řádně ukončeno, doba neplaceného volna, rodičovské dovolené a pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně. Doba evidence na Úřadu práce se do této doby nepočítá.

2. Být nemocensky pojištěná nebo v ochranné lhůtě
Protože Vaše zaměstnání má skončit v době těhotenství, budete v ochranné lhůtě. Ta trvá tolik dní, kolik trvalo Vaše poslední zaměstnání (maximálně 180 dní). Ve Vašem případě do bude 213 dní. V ochranné lhůtě budete do 1.4. 2025. Tuto podmínku byste tedy měla splnit.

Nedokážeme Vám dát konkrétní odpověď, zda budete mít nárok na PPM. Druhou podmínku byste měla splnit. Co se týče první podmínky, záleží to na tom, v jakém rozsahu byla Vaše brigáda (zda z ní bylo odvedeno nemocenské pojištění). Pokud byste se o tom potřebovala více poradit, obraťte se přímo na naši Poradnu Na počátku nebo na Call centrum České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která PPM vyplácí.

Jen doplním, že pokud to bude vyžadovat Váš zdravotní stav, můžete po skončení stávajícího pracovního poměru dál pobírat nemocenské, a to až případně do nástupu na PPM nebo do narození dítěte.

Přejeme Vám i dítěti hlavně hodně zdraví a klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz