Výše nemocenské dávky. Jak by se mi vypočítávala?

Zodpovězené
21. zář 2022

Dobrý den,

od roku 2012 jsem zaměstnaná na HPP. V březnu 2020 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu těhotenství do 11/2020, poté mateřská + rodičovský příspěvek.

Od září 2021 rodičovský příspěvek + práce na 0,2 úvazku u stejného zaměstnavatele.

Rodičovský příspěvek mám do 31.12. 2022. Chceme další dítě. Pokud bych otěhotněla, musím znovu na nemocenskou kvůli rizikovosti povolání.

Jak by se mi vypočítávala nemocenská dávka? Ze všech příjmů, které teď mám (tzn. rodičovský příspěvek + mzda), nebo z doby, než jsem nastoupila na nemocenskou kvůli těhotenství?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, z čeho by se Vám vypočítávala dávka nemocenského, pokud byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikovosti povolání.

Základem pro výpočet nemocenské je denní vyměřovací základ, který se odvíjí od dosaženého příjmu v předcházejících 12 kalendářních měsících. Denní vyměřovací základ je hrubý příjem v 12 předcházejících kalendářních měsících připadajících na 1 den. Ten se následně redukuje na 60 % (15. - 30. den pracovní neschopnosti), a dále na 66 % (31. - 60. den pracovní neschopnosti) a 72 % (od 61. dne pracovní neschopnosti). Ve Vašem případě by se tedy jednalo o příjem ze zaměstnání. Pokud by délka zaměstnání nebyla aspoň potřebných 12 měsíců, byl by do výpočtu zahrnut i Váš příjem z doby před nemocenskou v předchozím těhotenství.

Rádi bychom Vás ovšem upozornili, že pokud budete těhotná a Vaše zaměstnání nebudete moct vykonávat z důvodu rizikovosti, nemusíte jít do pracovní neschopnosti. Můžete požádat zaměstnavatele o převedení na jinou (popřípadě denní) práci. Žádost je potřeba podat písemnou formou. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět. V případě, že zaměstnavatel nemá pro Vás vhodnou práci, na kterou by Vás mohl převést, jde o překážku na jeho straně. Vy pak zůstáváte doma se 100% náhradou mzdy.

V praxi se často setkáváme s tím, že ženy této možnosti nevyužívají a jdou radši do pracovní neschopnosti. Ta s sebou však přináší mnoho nevýhod (nižší příjem, omezené vycházky, možnost kontrol ze strany ČSSZ). Je samozřejmě na Vašem zvážení, kterou možnost využijete. Chceme Vás podpořit v tom, abyste využila práva žádat o to, na co máte nárok.

Přejeme Vám i Vaší rodině vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz