Výpočet mateřské. Mám na ni vůbec nárok?

Zodpovězené
7. říj 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak se počítá mateřská v mém případě. V 05/2024 jsem skončila v práci z nadbytečných důvodů (po 5,5 letech) a pak jsem byla 3 měsíce na Úřadu práce na podpoře. 1.9. 2024 jsem nastoupila v nové práci a zjistila jsem, že jsem těhotná. Zkušební dobu mám do konce 12/2024.

Mám vůbec nárok na nějakou mateřskou a jestli ano, jak se bude počítat?

Moc děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda budete mít nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, mateřská) a z čeho se bude případně počítat.

Nárok na PPM vzniká pouze za splnění dvou daných podmínek:
1) Žadatel o peněžitou pomoc v mateřství musí být v době nástupu na ni nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění.
2) K tomu musí splňovat druhou, specifickou podmínku – být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let).

Druhou podmínku dle Vámi uvedených informací splňujete.

Co se týká první podmínky, zřejmě nebudete v den nástupu na PPM nemocensky pojištěná. Můžete ale spadat do ochranné lhůty. Ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství činí u žen, které byly ke dni skončení zaměstnání těhotné 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištění trvalo kratší dobu, bude ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo (pokud např. pojištění trvalo 3 měsíce, činí ochranná lhůta 3 měsíce). Pokud tedy skončíte v zaměstnání ve zkušební lhůtě, bude ochranná lhůta trvat jen tolik dnů/měsíců, kolik jste opravdu pracovala. V případě, že byste pracovala 1.9. – 31.12., ochranná lhůta bude trvat 122 dní, tedy do 2. 4. 2025.

Je tedy nutné si spočítat, zda by termín nástupu na PPM (8 – 6 týdnů před termínem porodu) spadal do ochranné lhůty.

V případě, kdybyste do ochranné lhůty již nespadala, ale zároveň máte splněnou potřebnou dobu pojištění, může Vám vzniknout nárok na PPM, pokud budete ode dne ukončení zaměstnání až do nástupu na PPM v pracovní neschopnosti (posuzuje lékař). V tomto případě by se nesledovala délka ochranné lhůty, ale to, že budete až do dne nástupu na PPM na neschopence. Platí to také pro případ, kdy pracovní neschopnost vznikne i za trvání zaměstnání.

Výše PPM se pak bude počítat z Vašeho posledního zaměstnání, tedy z toho, kde jste teď ve zkušební době.

Pokud budete mít další otázky ohledně PPM, můžete kontaktovat také Českou správu sociálního zabezpečení na infolince 800 050 248.

S pozdravem

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz