Dobrý den,
mám doma 3,5 letou dcerku a za 3 týdny termín porodu. Bohužel jsem právě zjistila, že partner už od listopadu nemá práci, prohrál peníze za poslední 3 nájmy (bydlíme v pronájmu) a dnes přišel s tím, že od nás odchází, že druhé dítě vlastně nechce a nechce celkově rodinu, že mu to nevyhovuje.
Já teď vůbec nevím, co mám dělat. Majitel mne zde samotnou na rodičovské nenechá, i když dluh způsobil přítel. Mám rodičovskou 8 000,- nemám už ani úspory, které bych použila na pronajmutí jiného levnějšího bytu, ani rodinu, na kterou bych se mohla obrátit či známé.
Bylo mi řečeno, že abych měla nárok na nějaký příspěvek od úřadu, musím doložit zaplacené poslední 3 nájmy a mít tam trvalý pobyt. Takže, i když najdu nový pronájem, nevím, kde vzít na kauci a kde bych brala peníze na nájemné první 3 měsíce než by byla možnost nějakého příspěvku od úřadu. Jsem opravdu bezradná.
Děkuji za radu.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Mrzí, nás v jaké situaci jste se ocitla. Zůstat těsně před porodem sama s dcerkou je jistě náročné. Píšete, že řešíte potíže s penězi a bydlením. Popisujete také jednání Vašeho partnera, který se rozhodl odejít.
Ze zákona máte nárok na prostředky od partnera, i pokud se rozhodl od Vás odejít. Měl by platit výživné na děti i na Vás. Nevíme toho o Vaší situaci moc, ale podle toho, co píšete, byste měla mít nárok na tyto finanční prostředky od Vašeho partnera:
Pokud byste se s partnerem nedohodla na tom, aby Vám finančně přispíval dobrovolně, je možné se obrátit na soud a podat žalobu na stanovení těchto typů výživného a příspěvku
Kromě těchto prostředků by měl otec platit výživné na dceru. Pokud od Vás skutečně odejde a nebude ochoten Vám na výživu přispívat, bylo by dobré opět podat žádost k soudu o svěření dítěte do péče a stanovení výživného.
Z Vašeho dotazu chápeme, že zřejmě nemáte doklady o zaplacení nájmu za poslední 3 měsíce (partner je neplatil), proto ani nemůžete žádat o další dávky na úřadu práce. Píšete, že zřejmě nebudete moci v nynějším bydlišti zůstat. Jako první cesta mě napadá ještě jednou se zkusit s majitelem domluvit, vysvětlit mu, v jaké jste situaci a domluvit se na splátkovém kalendáři.
Pokud byste i přesto musela řešit následné bydlení, máte několik možností. Nájemní bydlení, jak také píšete, by bylo zřejmě finančně náročnější. Existují organizace, které pomáhají samoživitelům např. i formou uhrazení kauce.
Další možností je využití azylového bydlení, alespoň po dobu, než se Vám podaří zvýšit si příjem, nebo využít dočasnou pomoc někoho z rodiny nebo známých.
Pokud byste potřebovala další poradenství (jak dále postupovat ve vymáhání Vašich nároků na partnerovi, zda nemáte nárok ještě na nějaké dávky od státu, jak řešit bydlení, kde můžete žádat o další pomoc v místě Vašeho bydliště), můžete nás kontaktovat na naší e-mailové adrese, na chatu nebo na telefonní lince 774 440 821.
Přejeme Vám hodně sil na řešení Vašich těžkostí.
Tým Poradny Na počátku
Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz