Rodičovský příspěvek. Lze vyplatit jednorázově?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

lze vyplatit jednorázově rodičovský příspěvek?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na to, zda lze jednorázově vyplatit rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek (RP) se vyplácí v pravidelných měsíčních částkách. Jednorázová výplata je možná pouze v případě, že rodiči zanikne nárok na rodičovský příspěvek z důvodu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině, nebo z důvodu vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství na další nejmladší dítě v rodině. V této situaci můžete požádat o jednorázovou výplatu nevyčerpané části rodičovského příspěvku.
Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo je některý z rodičů k tomuto datu OSVČ.

Jednorázová výplata částky se vyplácí až po narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, a to v následujícím měsíci po nahlášení. Narození nejmladšího dítěte v rodině je nezbytné ohlásit Úřadu práce ČR prostřednictvím formuláře Hlášení změn (https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1). Přiložíte jeho rodný list. Na stejném formuláři
můžete požádat o doplacení RP. Úřad práce Vám jednorázově doplatí zbytek RP.

Pokud byste měla další otázky, neváhejte nás opět kontaktovat. Můžete nám zavolat na číslo 774 440 821 nebo napsat mail na poradna@napocatku.cz

Přejeme krásné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz