Rodičovský příspěvek a následná mateřská. Můžu zažádat po narození druhého dítěte o jednorázové vyplacení rodičovského příspěvku?

Zodpovězené
24. čer 2024

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně přestupu z rodičovského příspěvku na další mateřskou.

Mám syna, který se narodil 23.12. 2021 a rodičovský příspěvek pobírám nejspíš! do září dalšího roku (nemůžu si vzpomenout, na jak dlouho jsme rodičák nastavili (září/prosinec).

Podotýkám, že před nástupem na mateřskou jsem byla skoro celé těhotenství s prvním synem na neschopence. Nyní jsem v 6. měsíci těhotenství s druhým synem a termín porodu mám 14.10. 2024. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou.

Mě by zajímalo, jak to bude s rodičovským příspěvkem, který nestihnu vybrat dřív, než se narodí druhé mimčo.

Můžu zažádat po narození druhého dítěte o jednorázové vyplacení?

Musím před tím něco zařídit?

Z čeho se mi bude počítat teď mateřská, když předtím jsem byla na neschopence?

Děkuju za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme za Vaše otázky.

Nejdříve Vám doporučujeme zjistit, jaká nevyčerpaná částka Vám zbývá z celkové částky rodičovského příspěvku (RP). Napadají nás dva způsoby, jak můžete tuto částku zjistit.

  • můžete sečíst vyplacené příspěvky a odečíst je od celkové částky 300 000 Kč
  • můžete nevyčerpanou částku zjistit na Úřadu práce – buď na Vaší pobočce nebo na Call centru Úřadu práce https://www.uradprace.cz/call-centrum-up-cr

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou), můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu.
Ve Vašem případě je to v období od 19. 8. 2024 do 2. 9. 2024.
Není možné zároveň pobírat PPM a rodičovský příspěvek. S nástupem na PPM Vám Úřad práce ukončí vyplácení rodičovského příspěvku.
Máte povinnost do 8 dnů na Úřadu práce nahlásit Váš nástup na PPM (prostřednictvím formuláře Hlášení změn https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1).

Pokud do této doby nestihnete vyčerpat celkovou částku 300 000 Kč, máte dvě možnosti, jak zbývající rodičovský příspěvek získat.
1. Před nástupem na PPM požádáte o zvýšení měsíční částky rodičovského příspěvku. Volbu výše RP můžete měnit jednou za 3 měsíce. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti na příslušném formuláři (https://www.mpsv.cz/-/volba-vyse-rodicovskeho-p...) a musí být podána nejpozději v měsíci, od kterého rodič změnu výše rodičovského příspěvku požaduje. Můžete žádat o měsíční RP ve výši až do 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (DVZ). Použije se Váš denní vyměřovací základ, z kterého se Vám počítala peněžitá pomoc mateřství. Můžete také použít DVZ otce dítěte.
2. Po narození dalšího dítěte, požádáte o doplacení zbývající částky RP. Na Úřad práce nahlásíte prostřednictvím formuláře Hlášení změn (https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1) narození nejmladšího dítěte v rodině (přiložíte jeho rodný list). Na stejném formuláři můžete požádat o doplacení RP. Úřad práce Vám jednorázově doplatí zbytek RP.

Co se týče PPM, bude se Vám počítat z denního vyměřovacího základu před nástupem na stávající rodičovskou dovolenou. Pracovní neschopnost před Vaší první PPM na to nemá vliv. Budete tedy pobírat mateřskou ve stejné výši jako u předchozího dítěte.
Vycházíme z předpokladu, že jste během rodičovské dovolené neměla žádný příjem. Pokud ano a lze z tohoto příjmu stanovit DVZ, porovná se tento DVZ s DVZ před stávající rodičovskou dovolenou. Pro výpočet PPM se použije vyšší DVZ.

Žádost o PPM Vám vystaví Váš gynekolog/gynekoložka. Vy ji předáte Vašemu zaměstnavateli. Ten ji předá OSSZ, která PPM vyplácí.
Vašemu zaměstnavateli oznámíte nástup na mateřskou dovolenou. Za dobu čerpání mateřské dovolené Vám vznikne nárok na dovolenou, kterou můžete vyčerpat po skončení mateřské dovolené a pak navázat rodičovskou dovolenou (o tu musíte zaměstnavatele písemně požádat).

Pokud byste se potřebovala na něco doptat nebo pomoc v jiných oblastech, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i Vaší rodině zdraví a radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz