RD a nemocenská. Z jakého příjmu se mi bude počítat PN?

Zodpovězené
21. čer 2024

Dobrý den,

v září mi koncí rodičovská dovolená a bohužel do práce se nyní nemohu ze zdravotních důvodů vrátit. Čeká mě operace a následná rekonvalescence. Zaměstnavatel je vyrozuměn o mém přechodu z RD na PN.

Mne by zajímalo, z jakého příjmu se bude PN počítat, pokud jsem posledních 6 let bez příjmu ze zaměstnání a pobírala jsem pouze dávku rodičovského příspěvku ve standardní výši 10 tis.

Děkuji za Váš čas věnovaný odpovědi.🙏

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste nám napsala.

Po skončení rodičovské dovolené, nastoupíte na pracovní neschopnost. Zajímá Vás, z jakého příjmu se budou počítat dávky v nemoci.

Prvních 14 dní budete pobírat náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci Vám bude nemocenské vyplácet ČSSZ.

Náhrada mzdy od zaměstnavatele i nemocenské se určuje z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ se určí následujícím způsobem: započitatelný příjem zaměstnance v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, od kterého jste v pracovní neschopnosti) se vydělí počtem započitatelných kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Tak se stanový denní vyměřovací základ, který se ještě podle zákonem stanoveného postupu redukuje.

Výše nemocenského se tedy počítá z příjmu ze zaměstnání.
Výše rodičovského příspěvku (jedná se o dávku státní sociální podpory) na něj nemá vliv.

Pokud nelze určit vyměřovací základ z předchozích 12 měsíců, vychází se pro výpočet výše nemocenského z prvního předchozího kalendářního roku, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.

Píšete, že poslední příjem ze zaměstnání jste měla před 6 lety. Vyměřovací základ by se Vám měl počítat tedy z tohoto období.

Doufáme, že je naše odpověď srozumitelná. Pokud byste měla další otázky nebo potřebovala pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám pevné zdraví a klidné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz