Převod rodičovského příspěvku. Mužů rodičovský příspěvek převézt na manžela a já být dál na rodičovské dovolene?

Zodpovězené
6. zář 2024

Dobrý den,

můj manžel je hodně nemocný, čeká ho operace. Má OSVČ jako hlavní. Máme společně 2letée détě, rodičovský příspěvek mám do 3 let i rodičovskou dovolenu u svého zaměstnavatele.

Mužů rodičovský příspěvek převézt na manžela a já být dál na rodičovské dovolene?

Bude to tak, že manžel bude OSVČ na vedlejší, a já budu moci být na rodičovské dovolené?

Bude za mě zdravotní pojištění platit zdravotní pojišťovna nebo se mám nahlásit a budu OBZP?

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, zda je možné, aby Váš manžel pobíral rodičovský příspěvek, zatímco Vy budete na rodičovské dovolené.

Platí, že o rodičovský příspěvek může požádat rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Tato podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje. U dětí starších 2 let se nesleduje doba pobytu v jeslích nebo obdobném zařízení. Pokud tedy bude o dítě plně pečovat Váš manžel, má nárok na pobírání RP.

Píšete, že manžela čeká operace. Pro tyto případy platí, že v případě, kdy rodič pobírající rodičovský příspěvek nebo dítě, o které pečuje, ze zdravotních důvodů umístěno ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče déle než 3 kalendářní měsíce, nenáleží výplata rodičovského příspěvku od čtvrtého kalendářního měsíce poskytování lůžkové péče. Tedy pokud by byl manžel po operaci déle než 3 měsíce v nemocnici, nenáleží mu pak výplata RP. Pokud se tedy rozhodnete pro změnu osoby pobírající RP, je nutné to nahlásit na ÚP.

Další informace ohledně RP zjistíte také na infolince 800 77 99 00.

Co se týká rodičovské dovolené, mohou ji čerpat oba rodiče čerpat současně, rodičovský příspěvek však náleží vždy pouze jednomu z nich – tedy tomu, který o dítě osobně, celodenně a řádně pečuje – viz výše.

Také se ptáte na to, zda za vás, jako rodiče na rodičovské dovolené, bude Vaše pojišťovna platit zdravotní pojištění.

Osoby na rodičovské dovolené i osoby pobírající rodičovský příspěvek spadají do skupiny osob, za které platí pojistné stát. Ohledně hlášení změn pojišťovně platí, že pojištěnec je povinen oznámit zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné. Za zaměstnané osoby plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy.

V případě dalších otázek můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku na čísle 774 440 821 nebo na mailu poradna@napocatku.cz

Přejeme klidné dny

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz