Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně přechodu z tzv. “rodičáku” na znovu mateřskou.
V průběhu prvního těhotenství (2022), kdy jsem normálně docházela do práce, jsem bohužel skončila na “rizikáči”. Během rizikového těhotenství mi v práci skončila smlouva (prosinec 2022). Po narození dítěte (jaro 2023) jsem normálně pobírala mateřskou a poté přešla na rodičovský příspěvek. Nyní jsem těhotná znovu, rodičovský příspěvek mi má běžet ještě rok a čtvrt. Dle výpočtu u gynekologa mi začíná přechod na mateřskou v únoru.
Má otázka je, zda-li to mám někde hlásit, mám-li vůbec nějaký nárok na mateřskou, když mi během “rizikového těhotenství” skončila pracovní smlouva.
Co s rodičovským příspěvkem - je nějaký nárok na vyplacení či něco takového?
Předem mockrát děkuji za odpověď. Nevím, na koho se pořádně obrátit, tak prvně zkouším štěstí tady. 🙏🏻
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Je skvělé, že pro sebe hledáte informace, jak se zorientovat v tom, na jakou finanční podporu od státu máte nárok.
Ptáte se nás na to, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřská), když Vám skončila pracovní smlouva.
Nárok na PPM je možný pouze v okamžiku, kdy splňujete následující podmínky:
1) Musíte být v době nástupu nemocensky pojištěná, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Tato lhůta trvá maximálně 180 dnů a odvíjí se od délky pojištění. Tuto podmínku vzhledem k uvedeným informacím nesplňujete.
2) Mít účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před plánovaným nástupem na PPM. Tuto podmínku byste splňovat měla, protože do ní zasahuje ještě Vaše bývalé zaměstnání.
Nárok na PPM tedy zřejmě mít nebudete. Žádost o PPM ale podejte v každém případě. Nárok na tuto dávku posuzuje Česká správa sociálního zabezpečení, která o Vás má všechny potřebné informace, na základě kterých žádost přijme nebo zamítne. V případě zamítnutí Vám o tom přijde rozhodnutí, v případě nároku na dávku Vám přijde její první výplata.
Pokud nárok na PPM mít nebudete, můžete pobírat RP až do narození dítěte. Následně pak na ÚP ohlásíte prostřednictvím formuláře o hlášení změn narození nejmladšího potomka do 8 dnů od této události a budete pak pobírat nový RP. Formulář zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/hlaseni-zm-3
Píšete, že aktuální RP Vám má běžet ještě rok a čtvrt, takže ho nevyčerpáte celý. V tomto případě máte dvě možnosti:
1. Můžete změnit požadovanou výši dávky tak, abyste stihla příspěvek vyčerpat. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně a provádí na základě písemné žádosti na příslušném formuláři a musí být podána nejpozději v měsíci, od kterého změnu požadujete. Formulář a info zde: https://www.mpsv.cz/-/volba-vyse-rodicovskeho-p...
2. Požádat o jednorázovou výplatu nevyčerpané části RP. Zde je podmínkou, aby aspoň jednomu z rodičů šel určit denní vyměřovací základ. Pokud toto splňujete, po narození nejmladšího dítěte v rodině ohlásíte tuto skutečnost na Úřad práce (prostřednictvím formuláře Hlášení změn) a požádáte o doplacení zbývající částky. K formuláři je potřeba doložit rodný list nejmladšího dítěte v rodině a potvrzení o denním vyměřovacím základu. ÚP vyplatí jednorázově zbývající částku v měsíci, který následuje po měsíci, kdy na ÚP ohlásíte narození nejmladšího dítěte v rodině.
Pokud budete mít další otázky ohledně PPM, můžete se obrátit také na infolinku České zprávy sociálního zabezpečení na čísle 800 050 248. Pro dotazy ohledně RP můžete kontaktovat infolinku Úřadu práce na čísle 800 779 900.
Přejeme Vám jen dobré.
Tým Poradny Na počátku
Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz