Přechod z rodičovské na mateřskou. Jak sladit vyčerpání rodičovského příspěvku s přechodem na mateřskou?

Zodpovězené
24. kvě 2024

Dobrý den,

momentálně pobírám rodičovský příspěvek na dceru (2 roky a 4 měsíce) a čekám další dítě, které se narodí začátkem listopadu. Chtěla bych si zvýšit dávku rodičovské podpory tak, abych vše stihla vyčerpat do porodu dalšího dítěte. Nástup na mateřskou budu mít 1.10. 2024 (6 týdnů před porodem).

Mám sladit vyčerpání rodičovského příspěvku tak, aby končil k 30.9. 2024? Bude to takto v pořádku a plynule přejdu na mateřskou?

Nebo má rodičovský příspěvek končit až v říjnu?

Děkuji za radu.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Ptáte se nás, jak sladit vyčerpání rodičovského příspěvku s přechodem na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Pokud jste na rodičovské dovolené (tzn. máte stále platnou smlouvu u zaměstnavatele), máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nastoupíte znovu na mateřskou dovolenou a výše dávky bude vypočítána z předchozího příjmu.

Co se týká rodičovského příspěvku, jeho výši si můžete upravit tak, abyste ho dočerpala před nástupem na PPM – tedy 30.9., jak píšete. Tento postup je v pořádku. V případě vzniku nároku na PPM totiž zaniká nárok na rodičovský příspěvek.

V případě, že byste celou částku příspěvku vyčerpat nestihla, můžete si požádat o jednorázovou výplatu zbylé částky. Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo je některý z rodičů k tomuto datu OSVČ. Jednorázová výplata částky se vyplácí až po narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, a to v následujícím měsíci po nahlášení. Změnu je nezbytné ohlásit příslušnému orgánu – Úřad práce ČR.

Pokud budete mít další otázky, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku – telefonicky na čísle 774 440 821 nebo emailem na poradna@napocatku.cz

Přejeme klidné jarní dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz