Přechod z rodičovské na mateřskou. Jak by to bylo nejvýhodnější?

Zodpovězené
9. říj 2024

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, co teď udělat, aby to bylo nejvýhodnější?

Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí v říjnu 2025. V listopadu jsem se měla vratit zpátky do práce, kde mám smlouvu na dobu neurčitou, ale jsem těhotná a porod mi vychází na červen 2025.

Mám si navýšit částku rodičovského příspěvku, aby mi byl celý vyplacen do termínu porodu, nebo ho můžu nechat a oni mi ho automaticky vyplatí?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku ohledně doplacení zbývající částky rodičovského příspěvku.

Máte obě možnosti, o kterých píšete. Je na Vašem uvážení, jaká z možností je pro Vás výhodnější. Posíláme k nim podrobnější informace.
1. Zbývající částku rodičovského příspěvku si rozpočítáte na měsíce, které Vám zbývají do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou). Rodičovský příspěvek tak vyčerpáte do nástupu na PPM (to je 6 až 8 měsíců před očekávaným termínem porodu). Nelze současně pobírat PPM a rodičovský příspěvek.
Na Úřadu práce je nutné nahlásit nástup na mateřskou (prostřednictvím formuláře Hlášení změn). Úřad práce zastaví výplatu rodičovského příspěvku. V měsíci, kdy nastoupíte na PPM, náleží rodičovský příspěvek pouze v případě, že jeho výše je vyšší než PPM. Úřad práce za daný měsíc vyplatí rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a PPM.
2. Do nástupu na PPM nevyčerpáte celou částku rodičovského příspěvku (pro děti narozené do 31. 12. 2023 činí celková částka 300 000 Kč, pro děti narozené po 1. 1. 2024 činí celková částka 350 000 Kč) a necháte si jednorázově vyplatit rodičovský příspěvek. **Protože bude stále trvat Váš pracovní poměr (máte smlouvu na dobu neurčitou), splňujete podmínku pro jednorázové vyplacení – tou je, že ke dni narození nejmladšího dítěte v rodině lze alespoň jednomu z rodičů stanovit denní vyměřovací základ.

Po narození nejmladšího dítěte v rodině ohlásíte tuto skutečnost na Úřad práce (prostřednictvím formuláře Hlášení změn) a požádáte o doplacení zbývající částky. K formuláři je potřeba doložit rodný list nejmladšího dítěte v rodině. Úřad práce vyplatí jednorázově zbývající částku v měsíci, který následuje po měsíci, kdy Úřadu práce ohlásíte narození nejmladšího dítěte v rodině.

Přejeme Vám i Vašim blízkým hodně zdraví a jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz