Přechod z rodičovské na mateřskou dovolenou. Jak by to bylo?

Zodpovězené
31. kvě 2024

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak je to s přechodem z rodičovské dovolené na další mateřskou, pokud bych nastoupila 15. listopadu na mateřskou a předchozí rodičovská mi končila už 31.října.

Vadilo by těch 14 dní, kdyby neběžela ani rodičkovská ani mateřská?

Nebo je lepší prodloužit rodičovskou až do konce listopadu, aby 14 dní běželo obojí?

Mockrát děkuji.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na informace ohledně přechodu z rodičovské dovolené na mateřskou (PPM).

Píšete, že rodičovská dovolená Vám končí 31. října a do nástupu na mateřskou Vám budou zbývat dva týdny. V tomto případě máte tedy tyto možnosti:

1. Vrátíte se do práce v termínu sjednaném se zaměstnavatelem a budete pracovat v souladu se svou pracovní smlouvou.
2. Do práce se fyzicky nevrátíte a na základě posouzení Vašeho lékaře nastoupíte na neschopenku, na které můžete setrvat na základě lékařského rozhodnutí až do nástupu na mateřskou.
3. Dohodnete se zaměstnavatelem na neplaceném volnu až do nástupu na mateřskou dovolenou.

Pokud tedy 14 dnů nebudete pobírat ani mateřskou, ani rodičovský příspěvek, budete dle výše volené varianty pobírat mzdu, nemocenské nebo v případě neplaceného volna budete bez příjmu.

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (PPM) možný není. V případě vzniku nároku na PPM totiž zaniká nárok na rodičovský příspěvek.

V případě dalších otázek ohledně mateřské můžete kontaktovat také linku České správy sociálního zabezpečení na čísle 800 050 248.

Pokud budete řešit další otázky týkající se mateřství nebo rodičovství, neváhejte se na nás opět obrátit.

Přejeme vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz