Přechod z RD na MD. Co vše je třeba vyřídit?

Zodpovězené
Včera ve 13:07

Dobrý den,

budu přecházet cca 1. února z rodičovské na mateřskou dovolenou.

Kdy a kam je potřeba tyto informace nahlásit, jakou žádost případně podat, co vše je třeba vyřídit?

Ještě bych se chtěla zeptat na výši rodičovského příspěvku. Mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou (soc. sféra, tabulkový plat). Během předchozí rodičovské dovolené se všem zaměstnancům platy navýšily.

Bude se mě také týkat navýšení peněžité pomoci v mateřství?

Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, co je třeba vyřídit při přechodu z rodičovské na mateřskou dovolenou.

Co se týká mateřské dovolené a pobírání PPM, platí, že při nástupu na mateřskou (PPM) podáváte žádost Vašemu zaměstnavateli. Ten ji pak doručí České správě sociálního zabezpečení. Co se týká PPM, tak sama nic hlásit nemusíte, stačí pouze žádost o nástup na PPM od gynekologa, kterou doručíte svému zaměstnavateli. Zároveň informujete Vašeho zaměstnavatele o ukončení rodičovské dovolené a nástupu na mateřskou dovolenou.

Pokud byste ještě pobírala rodičovský příspěvek, tak jeho souběh s PPM není možný. Je tedy důležité nahlásit na ÚP ukončení pobírání rodičovského příspěvku ke dni nástupu na PPM. Tuto změnu ohlásíte ÚP přes příslušný formulář (ke stažení zde: https://www.mpsv.cz/-/hlaseni-zm-1) do 8 dnů. Ke dni nástupu na PPM pak nárok na rodičovský příspěvek zanikne. Pokud nestihnete vyčerpat celou jeho výši, můžete požádat o jednorázovou výplatu nevyčerpané části této dávky. Podmínkou je, že ke dni narození dítěte lze jednomu z rodičů určit denní vyměřovací základ. O vyplacení nevyčerpaného příspěvku můžete žádat po narození dítěte.

Výše PPM se počítá z Vašeho denního vyměřovacího základu, který zjistíte u svého zaměstnavatele. Pokud u Vás došlo k jeho zvýšení, bude vyšší i PPM.

Pokud máte další otázky ohledně mateřství a rodičovství, můžete se obrátit přímo na naši poradnu na telefonu 774 440 821 nebo na emailu poradna@napocatku.cz

Přejeme klidné dny

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz