Pracovní doba. Kolik hodin denně smí žena v těhotenství max. odpracovat?

Zodpovězené
1. lis 2023

Dobrý den,

je nějaké nařízení, kolik hodin denně smí žena v těhotenství max. odpracovat?

Jsem radiologická asistentka, byla jsem přeřazena na recepci a máme pracovní dobu 7:00 - 17:30 a minimálně 2x týdně jsem v práci 9,5 až 10 h denně a ke konci pracovní doby už jsem opravdu unavená, takže přijedu domů a musím si jít lehnout. Práce na recepci je náročná, protože co 5 min přijímáme a zadáváme klientku na recepci, takže mozek si celý den neodpočine.

Je možné tedy po zaměstnavateli požadovat pracovní dobu pouze 8 h (třeba 7:00 - 15:30) tak, abych tam nemusela zůstávat do pozdních hodin, kdy už fakt cítím únavu po celém dni?

Děkuji Vám za reakci.

S pozdravem

M.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Maximální pracovní doba zaměstnance je dána zákoníkem práce, kdy délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.

Pro ženy v těhotenství pak platí, že zaměstnavatel Vás nesmí nutit do přesčasů a můžete si zažádat o zkrácenou délku či jinou úpravu pracovní doby.

Má‑li rodič zájem o kratší pracovní dobu, je třeba o ni požádat u zaměstnavatele. Doporučujeme písemnou formou, která musí obsahovat přesné určení této kratší pracovní doby a odkdy tuto úpravu žádáte. Žádost je adresována zaměstnavateli a musí obsahovat datum, místo a podpis žadatele.

V případě, že dojde mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem k dohodě, je třeba uzavřít ji písemně. Zaměstnavatel je povinen žádostem o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby vyhovět, pokud mu v tom nebrání vážné provozní důvody. Jestliže zaměstnavatel této žádosti nevyhoví, je povinen to písemně odůvodnit.

Pokud máte jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás obrátit.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz