Podepsaný list o otcovství, čeká mě porod a odchod partnera. Jak postupovat?

Zodpovězené
7. srp 2024

Dobrý den, chtěla bych se informovat.

Měly jsme s partnerem, teď už tedy s ex, sepsaný a podepsaný papír o otcovství a jméně. Ale došlo ke změně (nastaly problémy s partnerem) a papíry jsme roztrhali. Rozešli jsme se a šli od sebe. Otec si myslí, že dítě není jeho, tudíž nechci, aby byl v rodném listě jako otec zapsán.

Rodím až za pár měsíců, tudíž žádné papíry nemám a udávat nebudu. Chci, aby dítě mělo příjmení po mně. Bude problém na matrice s tím, že už jednou to sepsané a podepsané bylo, ale teď se to vše změnilo?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Chceme Vás ocenit za to, že v této situace pro sebe hledáte radu.

Ptáte se, jak nyní postupovat ve Vaší situaci, kdy máte s Vaším ex partnerem podepsané souhlasné prohlášení o otcovství a příjmení dítěte na matrice.
Píšete, že došlo ke změně a podepsané souhlasné potvrzení jste roztrhali. V této situaci nicméně platí, že určit otcovství souhlasným prohlášením rodičů lze pouze jednou a nelze je vzít zpět.

V případě, že tedy v porodnici po porodu nedoložíte souhlasné prohlášení, zjistí si tyto údaje přímo matrika, která je má k dispozici. V rodném listu bude uvedeno to, co jste s partnerem uvedli s souhlasném prohlášení – tedy otcovství i jméno příjmení.
Pokud chcete otcovství zrušit, musíte buď Vy nebo partner podat žalobu na popření otcovství.

Zde platí, že muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství k dítěti popřít, jen je-li vyloučeno, že by mohl být otcem. Otcovství může popřít do 6 měsíců ode dne, kdy bylo otcovství takto určeno. Dojde-li k určení otcovství před narozením dítěte, lhůta se počítá až od narození. Stejné lhůty platí, i pokud bude žaloby podávat matka dítěte.
Je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí stanovené lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek.

Pokud tedy chcete otcovství k dítěti popřít, je potřeba podat k soudu žalobu na popření otcovství. Není předepsaný žádný formulář žaloby. Na internetu lze najít vzory, podle kterých se můžete řídit. S podáním žaloby Vám může pomoci také naše poradna Na počátku nebo např. občanská poradna poblíž Vašeho bydliště. Žalobu můžete podat osobně nebo poštou k okresnímu soudu podle trvalého bydliště dítěte. Je potřeba k ní přiložit soudní poplatek na zahájení řízení ve výši 2000 Kč (zakoupíte ho u soudu).

Soud v řízení o popření otcovství bude zkoumat důkazy o tom, že zapsaný otec není biologickým otcem dítěte. Je dobré v textu žaloby zdůvodnit, proč o popření žádáte, je dobré uvést všechny rozhodující skutečnosti a důvody. Většinou se jako důkaz u soudu použije test DNA – jedná se o znalecký posudek. Soud pak může v rozsudku určit, kdo bude hradit náklady spojené s jeho vyhotovením. Test DNA si můžete nechat vyhotovit i sama, nicméně soud zpravidla přihlíží k již zmíněným znaleckým posudkům (soud jmenuje soudního znalce, který pro daný případ vypracuje znalecký posudek).

K písemnému návrhu je pak potřeba přiložit rodný list dítěte a průkaz totožnosti žalobce (v případě, že budete návrh podávat Vy, doložíte Váš průkaz totožnosti).
Pokud budete mít nějaké další otázky, neváhejte se na nás opět obrátit. Můžete nám zavolat na číslo 774 440 821 nebo napsat na mail poradna@napocatku.cz

Přejeme do dalších dnů jen dobré


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz