Pobírám rodičovský příspěvek a jsem těhotná. Na jaké dávky mám po porodu nárok?

Zodpovězené
2. led 2024

Zdravím,

pobírám rodičovské a jsem znovu těhotná (8. tt).

Jak to bude s mateřskou a rodičovským?

Na mateřskou asi teda nebudu mít nárok, ale co vše budu pobírat a potřebovat k vyřízení?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste nám napsala.

Abychom Vám mohli dát konkrétní odpověď, potřebovali bychom znát více informací o Vaší situaci. Odpovídáme tedy pouze obecně.

Rodičovský příspěvek Vám bude náležet v každém případě. Pokud nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou), budete ho pobírat od narození dítěte.

Současný rodičovský příspěvek Vám skončí ke dni narození dalšího dítěte nebo ke dni nástupu na PPM.

Je možné, že nestihnete do této doby vyčerpat celou částku 300 000 Kč. Můžete si zvýšit měsíční výši rodičovského příspěvku. Tuto možnost máte jednou za 3 měsíce (na speciálním formuláři „Volba výše rodičovského příspěvku“). Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, můžete čerpat příspěvek do 13 000 Kč měsíčně. Pokud lze Vám nebo otci dítěte stanovit denní vyměřovací základ, můžete si zvolit měsíční částku i vyšší (maximálně 19 500 Kč).

Jestliže celkovou částku nestihnete vyčerpat v celé výši a jednomu z rodičů lze ke dni narození dalšího dítěte stanovit denní vyměřovací základ, můžete požádat Úřad práce o jednorázové vyplacení zbývající částky prostřednictvím formuláře „Hlášení změn“.

Úřadu práce musíte ohlásit narození dalšího dítěte i v případě, že budete pobírat současný rodičovský příspěvek a nebudete mít nárok na jednorázové doplacení zbývající částky.

U dětí narozených po 1. 1. 2024 je celková výše rodičovského příspěvku 350 000 Kč, kterou můžete čerpat do 3let věku dítěte.

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) budete mít nárok v případě, že ke dni nástupu na PPM (to je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) splníte zároveň tyto 2 podmínky:
1. budete nemocensky pojištěná – to znamená zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta trvá tolik dní jako poslední zaměstnání, pokud skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dní.
2. v posledních 2 letech budete minimálně 270 dní nemocensky pojištěná – do této doby se počítá doba zaměstnání, rodičovské dovolené, neplaceného volna, doba studia pokud bylo řádně ukončeno, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně

Žádost o PPM Vám dá Váš gynekolog. Vy ji po vyplnění části B předáte Vašemu současnému nebo poslednímu zaměstnavateli. Ten ji po doplnění, předá Okresní správě sociálního zabezpečení, která PPM vyplácí.

PPM náleží po dobu 28 týdnů ve výši 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Po skončení PPM, požádáte na Úřadu práce o rodičovský příspěvek.

Pokud byste měla další otázky nebo potřebovala pomoc v jiných oblastech, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám i Vašim blízkým jen dobré – hlavně hodně zdraví.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz