Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství na druhé dítě.
Od roku 2012 jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou. V říjnu 2022 jsem nastoupila na mateřskou, následně na rodičovskou dovolenou - ta mi končí v listopadu 2024. Od původního zaměstnavatele dostanu výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou, která bude trvat od 12/2024 - 01/2025.
Během rodičovské dovolené jsem chodila na brigádu. Zde mám dohodnuto, že po ukončení výpovědní lhůty (od 2/2025) mužů u této firmy nastoupit na DPČ.
S manželem plánujeme druhého potomka, tak by mě zajímalo, zda bych měla i u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství popř. z čeho by se počítala.
Někde jsem četla, že když by mi vycházela nižší částka, byla by mi vyplácena ve stejné vyšší jako u prvního dítěte.
Děkuji za radu.
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, jak to bude s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u druhého dítěte a jak se bude počítat její výše.
Píšete nám, že Vaše nynější zaměstnání skončí v lednu 2025. Od února 2025 byste pak mohla nastoupit na DPČ. Vzhledem k tomu, že druhého potomka teprve plánujete, nemůžeme Vám dát přesné informace. Popíšeme tedy aktuální pravidla, které se týkají PPM.
Abyste měla na tuto dávku nárok, bude potřeba splnit dvě základní podmínky:
1. Být nemocensky pojištěná alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před plánovaným nástupem na PPM. Do této lhůty se započítává doba strávená na rodičovské dovolené.
2. Být v době nástupu na PPM nemocensky pojištěná nebo v ochranné lhůtě. Píšete, že budete pracovat na DPČ. Pro tento typ smlouvy platí jiná pravidla než pro práci na hlavní pracovní poměr. Je důležité si pohlídat, zda za Vás bude zaměstnavatel odvádět nemocenské pojištění (povinnost odvádět nemocenské pojištění je při výdělku vyšším než 4000/měsíc)
Dle Vámi uvedených informaci trvá Vaše rodičovská dovolená 2 roky (říjen 2022 – listopad 2024). Chceme Vám dát ještě vědět, že rodičovská dovolená může trvat až do 3 let věku dítěte. Můžete tedy písemně požádat zaměstnavatele o její prodloužení. Zaměstnavatel Vám v tomto musí vyhovět. Během rodičovské dovolené pak nemůžete dostat výpověď.
Ptáte se také na výši PPM. Zde platí, že pokud by Vám vznikl za trvání stejného zaměstnání v období do čtyř let věku předchozího dítěte nárok na PPM, porovnává se tehdejší denní vyměřovací základ s nynějším denním vyměřovacím základem. Vám pak náleží PPM z vyměřovacího základu, který je výhodnější. Toto pravidlo ale neplatí, pokud zaměstnání změníte. V případě, že nastoupíte jinam, bude se Vám počítat výše PPM z aktuálního vyměřovacího základu.
Pokud budete mít další otázky ohledně PPM, můžete kontaktovat také Českou správu sociálního zabezpečení, kde Vám poskytnou přesnější informace.
Přejeme klidné dny
Poradna Na počátku
Tým Poradny Na počátku
Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz