Odchod od partnera. Mohu se kamkoli odstěhovat a vzít si nějaké věci pro děti?

Zodpovězené
7. srp 2024

Dobrý den,

chystám se odejít od partnera s dětmi, 2 a 4 roky.

Je problém, pokud se odstěhuju přes Prahu z Bohnic do Hostivaře?

Případně, můžu si z bytu vzít nábytek a věci pro děti, které jsem z většiny stejně platila já? Nebo to partner může označit za krádež a dělat zatěžko u soudu o děti?

Děkuji Vám za pomoc.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste nám napsala. Ptáte se nás, jaké důsledky může mít Váš odchod s dětmi od partnera.
Neznáme podrobnosti Vaší situace, proto odpovíme v obecné rovině. Předpokládáme, že partner je otcem Vašich dětí.

Rodiče mají k dětem rodičovskou odpovědnost, náleží stejně oběma rodičům, mají ji vykonávat ve vzájemné shodě, způsobem a v míře odpovídající stupni vývoje dítěte a v souladu se zájmy dítěte.
Do rodičovské odpovědnosti patří péče o dítě (o jeho zdraví, tělesný, citový, mravní a rozumový vývoj), ochrana dítěte, osobní styk rodiče s dítětem, zajišťování výchovy a vzdělání, určení místa bydliště, zastupování dítěte a spravování jeho jmění.
Rodiče by se tedy měli snažit dohodnout na věcech, které se jejich dítěte týkají – to je také místa bydliště. Také v tomto by měli jednat ve vzájemné shodě a v zájmu dítěte.

Chceme Vás tedy podpořit v tom, abyste se zkusila s partnerem dohodnout na místě bydliště Vašich dětí, jak budete o děti dále pečovat, jak se budou stýkat s Vámi a s otcem. Taková domluva není často lehká – většinou se odehrává v čase partnerského konfliktu nebo rozchodu, kdy je obtížné oddělit od sebe věci týkající se partnerství a rodičovství. Přáli bychom Vám, abyste proto měla pro sebe podporu a pomoc. Někdy pomůže poradit s odborníkem, který má s podobnými situacemi zkušenost. Může Vám pomoci se na rozhovor s partnerem a dětmi připravit, hledat nejlepší řešení pro Vaše děti.

Napadá nás několik možností, kde pro sebe můžete najít pomoc:
- manželská a rodinná poradna - můžete se přijít poradit s partnerem, ale i sama. Jejich služby jsou zdarma. Pobočky jsou na mnoha místech České republiky.
- mediace – jedná se způsob pokojného řešení sporů, setkání dvou stran (např. rodičů) řídí nestranná osoba (mediátor), který pomáhá ke smírnému řešení, kompromisu. Podmínkou je, že všechny strany se jí účastní dobrovolně, často bývá placená.
- rodičovská linka – můžete zde získat informace, možnost probrat Vaši situaci s odborníkem, můžete vystupovat anonymně. Posíláme odkaz na některé z nich: https://www.rodicovskalinka.cz/, https://www.aperio.cz/linka-pro-mamy-a-taty
- naše Poradna Na počátku https://napocatku.cz/poradna-na-pocatku/

Pokud se s partnerem nedohodnete na bydlišti, péči o děti a dalších důležitých věcech týkající se Vašich dětí, můžete se obrátit na orgán sociálně právní ochrany dětí (OSPOD), který hájí zájmy dítěte a má kompetence k tomu, aby situaci řešil ve prospěch dětí. Můžete se také obrátit na soud.

Co se týká majetku, je na Vás, jak se dohodnete. Soud, který se zabývá úpravou péče o dítě, neřeší majetek a jeho rozdělení po rozchodu rodičů.

Chceme Vás znovu podpořit v tom, abyste spolu s partnerem hledali vzájemnou shodu nebo kompromis. Víme, že to není jednoduché a často to vyžaduje od obou stran ústupky. Jak jsme již psali, neznáme Vaši konkrétní situaci – je možné, že do toho vstupují jiné závažné skutečnosti, pro které dohoda není možná. Proto bychom Vám přáli, abyste pro sebe našla odbornou pomoc.

Přejeme Vám jen dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz