Neschopenka. Mám nárok i přes ukončení smlouvy zaměstnavatelem na neschopenku do konce šestinedělí?

Zodpovězené
8. únor 2023

Dobrý den,

chtěla sem se zeptat. Byla jsem na neschopence, byla jsem těhotná a můj gynekolog mi ji ukončil 31.11. 2022 a myslel si, že nastupuji na mateřskou, aniž by se mě zeptal. Ale já na mateřskou nenastoupila a na pracáku mi řekli, že mám nárok pobírat neschopenku do konce šestinedělí, a i když mi můj zaměstnavatel ukončil smlouvu, měla jsem ji na určitou dobu...

Tak se chci zeptat, jestli i přesto, že mi ukončil smlouvu, mám nárok na neschopenku do konce šestinedělí?

Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, jak je to s pracovní neschopností, když skončila Vaše pracovní smlouva (měla jste ji na dobu určitou).

Na Úřadu práce měli na mysli zřejmě tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Na to vzniká nárok tehdy, jestliže těhotná žena k začátku šestého týdne před očekávaným termínem porodu nesplní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (doloží potvrzením Okresní správy sociálního zabezpečení) a je účastna na nemocenském pojištění, tj. zaměstnána nebo je v ochranné lhůtě kolik 7 dnů.

O vzniku dočasné pracovní neschopnosti, a to od začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, rozhoduje lékař. Po šesti týdnech ode den porodu lékař tuto pracovní neschopnost ukončí. Na další nemocenské může mít žena nárok z jiného důvodu, než je těhotenství nebo porod.

Nevíme, jaká je vaše situace právě teď. Píšete, že jste byla těhotná. Z toho chápeme, že už jste porodila. O pracovní neschopnosti může lékař rozhodnout max. 3 dny zpětně.
Máme o Vaší situaci málo informací, abychom Vám mohli poskytnout komplexní odpověď, na co máte či nemáte nárok.

Pokud byste chtěla upřesnit okolnosti, napište nám prosím na poradna@napocatku.cz a my Vám odpovíme konkrétněji.

S přáním všeho dobrého

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz