Nemocenská ve zkušební době. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
Včera ve 14:55

Dobrý den,

právě jsem nastoupila do nové práce a zjistila jsem, že jsem těhotná. Lékař mi chce vystavit nemocenskou kvůli náročnosti povolání.

Chci se zeptat: Když mě ve zkušební době propustí (během neschopenky - zda můžu být na nemocenské až do porodu a budu dostávat nějaké peníze? Popřípadě kolik, nebo podle čeho se to počítá?

Měsíc před nástupem do téhle práce jsem pracovala na DPP a můj výdělek nebyl vyšší než 10 000 Kč - tj. nemám zaplacené sociální pojištění. (Jinak jsem 9 let předtím pracovala vždy na HPP a vše měla zaplacené.)

A rovnou se zeptám, jak to je v takovém případě s mateřskou. Budu mít na ni nárok?

Jsem z toho zmatená a nechci o miminko přijít kvůli fyzicky náročné práci. Snažili jsme se více jak 2 roky a je pro nás vymodlené.

Mockrát děkuji za odpověď.🙂

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás na to, jak to bude ve Vaší situaci s neschopenkou a zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřská).

Nejprve se ptáte na to, zda můžete pobírat nemocenské až do porodu, když Vás propustí během neschopenky. Ve zkušební době Vás opravdu mohou propustit, i když budete v pracovní neschopnosti. Na neschopence pak můžete zůstat až do porodu. Během této doby budete pobírat dávky nemocenského, které se vypočtou zpravidla z příjmu během posledních 12 měsíců.

Pokud Vám chce lékař vystavit neschopenku kvůli náročnosti zaměstnání, mohla byste správně požádat zaměstnavatele o přeřazení na jinou pracovní pozici. Ve zkušební době se to ale běžně řeší ukončením smlouvy, protože je to pro zaměstnavatele výhodnější.

Dále se nás ptáte na to, zda budete mít nárok na PPM. Základní podmínky pro nárok na PPM jsou tyto:

1) Žadatel o PPM musí být v době nástupu nemocensky pojištěn, nebo musí trvat ochranná lhůta ze skončeného nemocenského pojištění. Pokud Vás tedy propustí ve zkušební době ze současného zaměstnání, nebudete tuto podmínku splňovat. Nebude se na Vás s největší pravděpodobností vztahovat totiž ani ochranná lhůta, která trvá stejně dlouho, jako Vaše poslední zaměstnání (maximálně 180 dnů).

2) Žadatel musí být nemocensky pojištěn minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM (to je zhruba 9 měsíců nemocenského pojištění v rozložení dvou let). Zde je důležité si přesně spočítat, které období je pro Vás rozhodující. Nejprve si spočítejte možné datum nástupu na PPM (8 – 6 týdnů před termínem porodu). Od tohoto data si pak během posledních dvou let sečtěte dobu, kdy jste byla nemocensky pojištěná (pozor, nemocenské pojištění není sociální pojištění).

Pokud byste měla splněnou potřebnou dobu nemocenského pojištění a byla byste až do dne nástupu na PPM v pracovní neschopnosti, mohla byste mít nárok na PPM i v případě, že nebudete splňovat první podmínku.

Na základě Vámi poskytnutých informací bohužel nedokážeme přesně určit, zda budete mít na PPM nárok nebo ne. Žádost ale podejte v každém případě. Nárok na tuto dávku posuzuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která o Vás má všechny potřebné informace. Žádost Vám vystaví Váš gynekolog, Vy ji pak doručíte svému bývalému zaměstnavateli a ten ji předá ČSSZ. ČSSZ pak rozhodne, zda máte na PPM nárok nebo ne. V případě zamítnutí žádosti můžete zůstat na neschopence na základě lékařského posouzení až do konce šestinedělí. Poté byste s rozhodnutím o zamítnutí PPM žádala o rodičovský příspěvek. V případě zamítnutí Vám o tom přijde písemné rozhodnutí, v případě potvrzení nároku na dávku Vám přijde její první výplata.

Rozumíme tomu, že můžete v této situaci cítit zmatek a strach o to, jak to bude s Vámi a s Vaší rodinou. Chceme Vás proto ocenit za to, že pro sebe hledáte informace. V případě dalších dotazů ohledně pracovní neschopnosti a PPM můžete kontaktovat přímo ČSSZ na infolince 800 050 248.

Držíme palce a přejeme Vám jen dobré.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz