Nemám nárok na mateřskou. Mohu být na neschopence do konce šestinedělí?

Zodpovězené
20. srp 2021

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na HPP od 1.1.2021, od cca února 2021 jsem na neschopence pro rizikové těhotenství. Termín porodu mám 12.10. 2021 a takže nesplňuji podmínku 270 dnů soc. pojištění před nástupem na mateřskou (před HPP jsem měla rodičák). Někde jsem četla, že když jsem teď na neschopence a nemám na PPM nárok, mám nárok zůstat na neschopence až do konce šestinedělí.

Je tomu tak, prosím?

Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ano, je to tak, jak píšete. Pokud budete mít nárok na dávky z nemocenského pojištění, ale nevznikne Vám nárok na PPM, můžete pobírat nemocenské v souvislosti s porodem šest týdnů před porodem a až šest týdnů po porodu. O vzniku dočasné pracovní neschopnosti rozhodne lékař. Je třeba doložit na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), že Vám nárok na PPM nevznikl.

Po ukončení nemocenské, šest týdnů ode dne porodu, budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Pro více informací můžete kontaktovat OSSZ.

Přejeme Vám pěkné dny a hodně zdraví Vám i celé Vaší rodině.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz