Nedoplatek výživného a tíživá finanční situace. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
3. únor 2021

Dobrý den,

prosím o radu. Bývalý partner, otec dcery (skoro 3 roky), mi od listopadu dluží na výživném. Od listopadu mi totiž platí místo dohodnutých 6 000 Kč pouze 3 000 Kč. Podala jsem sice v lednu na soud Prahy 3 návrh na svěření péče a výživné, ale bohužel se to potáhne dlouho a zatím se nemám nijak dovolat spravedlnosti. Ex mi peníze nechce a nemůže dát, protože je zadlužený jinde. Ačkoliv dítě by měla být priorita.

Platím vše sama z rodičovského příspěvku, potraviny, drogerii, internet, školkovné a stravné a peníze mi vůbec nestačí, jsem zadlužená na bankovních účtech a nevím, co dál, ani jak splácet, když mi končí za chvíli rodičovský příspěvek a já budu bez prostředků.

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Situace, kdy Vám otec dcery neplatí výživné, pro Vás musí být náročná. Je dobře, že hledáte radu a pomoc. Z Vaší zprávy nevíme moc o tom, jak máte placení výživného ošetřeno, zda jde jen o Vaši soukromou dohodu nebo má otec dítěte výživné stanoveno soudně.

Pokud se jedná jen o dohodu Vás dvou, je vymáhání výživného zpětně velmi komplikované. Je proto třeba nejdříve podat návrh k soudu o svěření dítěte do péče matky a stanovení výživného otci. Z Vašeho dotazu se domníváme, že toto jste udělala teď v lednu. Máte pravdu, že celé řízení nějakou dobu trvá.

Pokud měl již v minulosti otec dítěte stanovené výživné a v posledních měsících ho neplatil celé, dopustil se trestného činu zanedbání povinné výživy. Máte několik možností, jak dlužné výživné vymáhat. Můžete podat k soudu žalobu na zajištění soudního výkonu rozhodnutí. Soud pak rozhodne o tom, jakým způsobem a dokdy musí otec splatit dlužné výživné. Můžete se také obrátit na soudního exekutora, který bude dlužné výživné vymáhat. Tento způsob doporučujeme pouze v případě, že dlužník má aktuálně z čeho výživné zaplatit (např. je zaměstnaný, má auto, majetek). Jinak v případě, že by exekutor shledal, že dlužník je nemajetný, platíte výlohy za exekutora vy. Pokud otec neplatí výživné déle jak 4 měsíce, můžete se obrátit na policii. Policie bude tuto věc prošetřovat v případě, že byste od bývalého partnera za 4 měsíce nedostala žádné peníze, což ale teď není Váš případ. Policie řeší věc v trestněprávní rovině, to znamená, že nevymáhá výživné, ale zabývá se tím, jestli došlo k trestnému činu. Stává se ale, že pod hrozbou sankce dlužníci splatí dluh na výživném, aby se vyhnuli trestu, který jim hrozí.

Píšete také, že jste zadlužená na bankovních účtech. Bylo by dobré zjistit výši Vašich dluhů a podmínky splácení, popřípadě naplánovat již zavčasu splátkové kalendáře či domluvit odložení splátek, než se Vaše finanční situace zlepší.

Napadá nás, že než se Vám podaří vymoct výživné, na které máte nárok, případně zvýšit si příjem zařazením na trh práce, mohla byste zkusit řešit aktuální finanční tíseň ještě jinými cestami. Je dobré, podívat se na to, zda nemáte nárok ještě na nějaké další peníze od státu. Existují také organizace, které pomáhají matkám samoživitelkám různými způsoby.

Chceme Vás podpořit v tom, abyste aktivně hledala cesty, jak z této obtížné situace ven. Nabízíme Vám pomoc. Můžete se na nás obrátit s dalšími dotazy ohledně výživného, řešení dluhů, dávek od státu nebo pro nasměrování na organizace ve Vašem okolí, kam byste se mohla obrátit pro pomoc. Jsme pro Vás na e-mailové adrese poradna@napocatku.cz nebo na telefonní lince 774 440 821.

Přejeme Vám hodně sil k řešení Vašich potíží.


Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz