Nárok na mateřskou dovolenou, jiný termín porodu. Vzniká mi tedy nárok, když se dítě narodilo dříve než v TP?

Zodpovězené
11. čer 2021

Dobrý den,

ráda bych se zeptala... Přišla jsem 1.9. o pracovní poměr - bohužel mi neprodloužili smlouvu, termín porodu jsem měla 1.7., to jsem si zjišťovala a nárok na mateřskou dovolenou nemám, musela bych nastoupit na mateřskou dovolenou 25.5. Tak jsem to neřešila, bohužel jsem dostala preeklampsii a do termínu porodu jsem nevydržela a malého jsem porodila přesně 25.5.

Je tedy možnost mít nárok na mateřskou dovolenou, když se narodil dříve než v termínu porodu, nebo je to stejné?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz. Ptáte se nás, zda pro nárok na PPM něco změnil předčasný porod Vašeho dítěte.

Podle informací, které od Vás máme, Vám ochranná lhůta 180 dnů pro nárok na PPM měla vypršet koncem února. Z toho plyne, že nárok na PPM Vám ve Vaší situaci nevzniká. Již ode dne porodu ale máte nárok na rodičovský příspěvek.

Přejeme Vám i Vašemu miminku hodně zdraví a sil do nového (možná nyní ne úplně lehkého) období.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz