Nárok na mateřskou. Budu mít?

Zodpovězené
8. zář 2022

Dobrý den,

pokud otěhotním ve zkušební době nebo cca měsíc po zkušebce, měla bych nárok na mateřskou?

Splnila bych vlastně 270 dní v zaměstnání.

A i přesto, že bych třeba byla na rizikovém těhotenství, nebo se to počítá bez neschopenky, těch 270 dní?

Nástup 1.8., smlouva na dobu určitou, na rok. Předtím jsem byla na ÚP, cca 3 měsíce, před ÚP jsem byla OSVČ a neplatila si nemocenskou, jen sociální a zdravotní pojištění. Raději se ptám, protože už teď vím, že mi hrozí rizikové po předchozích zkušenostech a též kvůli práci.

Děkuji předem za odpovědi.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, s kterou jste nám napsala. Ptáte se, zda byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, lidově mateřskou) v případě, že byste otěhotněla ve zkušební době nebo měsíc po zkušební době.

Pro nárok na PPM musíte ke dni nástupu splnit dvě podmínky. Na PPM můžete nastoupit 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu.
1. být nemocensky pojištěná - to znamená zaměstnaná (nehraje roli, zda byste byla v pracovní neschopnosti) nebo v ochranné lhůtě. V ochranné lhůtě budete v případě, že ukončíte zaměstnání v době těhotenství. Ochranná lhůta činí tolik dní, kolik trval poslední pracovní poměr, nejdéle 180 dní.
2. být v posledních 2 letech minimálně 270 nemocensky pojištěná. Do této doby se nezapočítává doba, kdy jste byla OSVČ, jestliže jste si neplatila nemocenské pojištění, doba, kdy jste byla v evidenci uchazečů o zaměstnání (na ÚP) a doba nemocenské po skončení zaměstnání.

Z informací, které jste nám napsala, by se do těchto 270 dnů započítávaly tedy jen dny Vašeho nynějšího zaměstnání (a to i v případě, že budete v během pracovního poměru v pracovní neschopnosti). Záleží tedy na tom, jak dlouho by zaměstnání trvalo. Pokud déle jak 270 dní, tuto podmínku splníte.

Pokud budete jako těhotná v pracovní neschopnosti, ale už nebudete zaměstnaná, tyto dny se Vám do potřebných 270 dní nezapočítávají.

Chceme Vás upozornit na to, že zaměstnavatel Vás může propustit ve zkušební době bez udání důvodů - často se to tak děje, když zjistí, že je zaměstnankyně těhotná. Pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru během zkušební doby, neměla byste dostatek dnů nemocenského pojištění a v době nástupu byste již nebyla v ochranné lhůtě.

Doufáme, že Vám naše odpověď pomohla.

Přejeme Vám hezké dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz