Nárok na doplatek na bydlení. Budu mít?

Zodpovězené
14. čer 2021

Dobrý den,

chci se optat. Mám dvojčata 3 roky, končí mi rodičovská dovolená. V září nastupuji zpět do práce, ale mám plat pouze 14 tisíc a 5 tisíc alimenty, které nejsou soudně určené, ale chodí mi na účet. Je to zkrácený pracovní úvazek na 30 h týdně. Více pracovat nemohu, nestihla bych děti vyzvednout ze školky. Platím byt 16 500 Kč včetně energií a je to pronájem, smlouva na neurčito, prodlužuje se automaticky po 2 letech.

Moje otázka zní: Budu mít nárok na doplatek na bydlení?

Doteď jsem žila z úspor. Žádné jiné příjmy nemám. Trvalé bydliště není problém na místě zařídit.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda budete mít nárok na doplatek na bydlení.

Doplatek na bydlení je dávka hmotné nouze. Tu Úřad práce vyplácí v případě, že žadatel nemá nárok na jiné dávky - zejména na dávky státní sociální podpory. Ty mají přednost před dávkami hmotné nouze.

Z toho, co jste nám napsala, si myslíme, že byste měla nárok na dávky státní sociální podpory - na přídavek na dítě a na příspěvek na bydlení.

Nárok na přídavek na dítě byste měla v případě, že by příjmy Vaší rodiny byly nižší než 2,7 násobku životního minima Vaší rodiny. Ten pro Vás a dvojčata činí 20.223 Kč. Žádost se podává na Úřadu práce (státní sociální podpora), žadatel dokládá příjmy rodiny za poslední čtvrtletí. Lze ho vyplatit až 3 měsíce zpětně. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek nebo budete zaměstnaná, měla byste mít nárok na přídavek na dítě ve zvýšené výměře. Aktuálně je to 800 Kč/měsíc pro každé dítě. Od 1. 7. 2021 možná dojde k navýšení této částky. Je potřeba na Úřadu práce dokládat příjmy za každé čtvrtletí.

Na příspěvek na bydlení byste měla nárok, pokud máte uzavřenou platnou nájemní smlouvu a máte zde trvalé bydliště. Úřad práce posuzuje příjmy všech společně posuzovaných osob (těch, kdo bydlí v daném bytě) a náklady na bydlení. Žádost se podává jednou za rok, každé čtvrtletí se musí doložit příjmy a náklady na bydlení. Je proto dobré si všechny doklady o zaplacení, které s bydlením souvisí, schovávat (např. zaplacení nájmu, energií, odpadu). Lze ho vyplatit až 3 měsíce zpětně.

Na internetových kalkulačkách si můžete zkusit zadat, zda na dávky budete mít nárok. Informace jsou pouze orientační.

Je dobře, že se snažíte zvýšit příjmy Vaší rodiny. Podle toho, co píšete, jich opravdu není mnoho a bez úspor byste zřejmě nezvládla bydlení zaplatit. Chtěli bychom Vás podpořit v tom, abyste zkusila podat žádosti o dávky státní sociální podpory. Napadá nás, že pro rychlejší vyřízení můžete ihned požádat o přídavky na děti, vyřídit si změnu trvalého bydliště a poté zažádat o příspěvek na bydlení.
Kdyby Úřad práce rozhodl, že na dávky nemáte nárok, můžete zkusit požádat o doplatek na bydlení.

Pokud budete potřebovat více informací o dávkách nebo pomoc s podáním žádostí, můžete se obrátit přímo na naši Poradnu Na počátku. Kontakty najdete na tomto odkaze: https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme, ať se Vám i dětem daří dobře a máte vše, co potřebujete.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz