Mateřská, neschopenka a pobírání peněz. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
6. srp 2024

Dobrý den,

chtěla bych se poradit. Na internetu jsem nenašla odpověď. Měla jsem v práci smlouvou na dobu určitou. Před skončením smlouvy jsem šla na neschopenku kvůli rizikovému těhotenství. Smlouva už tedy k 30.6. skončila a na neschopence jsem od 10.6. a budu až do mateřské.

Moje otázka zní: Budu pobírat nějaké peníze na nemocenské, když už mi skončil během neschopenky pracovní poměr na dobu určitou? Nebo ne a musím počkat do mateřské?

Případně pokud budu pobírat nějaké peníze, musím o ně někam jít zažádat nebo mi automaticky nemocenská přijde?

A mám vlastně nárok na mateřskou?

Byla jsem zaměstnaná od 8.8. 2023 do 30.6. 2024.

Nikdy jsem nemarodila, takže v těchto věcech trošku tápu.

Poradíte mi, prosím?🙏

Děkuji moc.

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se nás, jak to je nemocenským a mateřskou a pobíráním těchto dávek.

Co se týká nemocenského, máte na něj nárok i v případě, že Vaše zaměstnání již netrvá. Nemocenské můžete pobírat až do nástupu na mateřskou (8 – 6 týdnů před porodem). Nemocenské by Vám mělo chodit automaticky tak jako dosud. Nemusíte o nic žádat.
Výše nemocenského činí za kalendářní den:

  • do 30. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
  • od 31. dne do 60. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu
  • od 61. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM/mateřská) byste měla mít nárok. Nárok na PPM vám vznikne při splnění 2 podmínek současně:

1. Být nemocensky pojištěná minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM: Do této doby se počítá doba Vašeho zaměstnání. To trvalo 327 dní. Tuto podmínku tedy splňujete.
2. Při nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěná nebo být v ochranné lhůtě, která trvá maximálně 180 dnů. Protože Vaše zaměstnání skončilo v době, kdy jste byla těhotná, jste v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ve Vašem případě trvá 180 dní, tedy do 27. 12. 2024. Pokud nastoupíte na PPM do této doby, tuto podmínku také splníte.

Žádost o PPM Vám vystaví Váš gynekolog/gynekoložka. Vy ji předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli. Ten ji předá Okresní správě sociálního zabezpečení, která PPM vyplácí.
Termín nástupu na PPM si zvolíte sama v rozmezí mezi 8. a 6. týdnem před očekávaným termínem porodu.

Pokud máte ohledně nemocenského a PPM více otázek, můžete kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení na bezplatné infolince 800 050 248 nebo naši Poradnu Na počátku.

Přejeme do dalších dnů vše dobré, především pevné zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz