Mateřská, neplacené volno, druhé těhotenství. Z čeho se v mém případě bude mateřská počítat?

Zodpovězené
19. srp 2024

Dobrý den,

potřebovala bych poradit. Po skončení mateřské mi zaměstnavatel umožnil neplacené volno. Teď od září mám nastoupit do práce a jsem těhotná. Termín porodu splňuji do 4 let prvního dítěte.

Bude se mi počítat druhá mateřská z té první, pokud mi dají smlouvu na dobu určitou?

Předtím jsem měla na dobu neurčitou.

Nebo tím, že mi dají podepsat smlouvu, přeruším tu podmínku do 4 let a bude se mateřská počítat z předešlých 12 měsíců?

Je lepší nastoupit na 2 měsíce do práce či ne?

Děkuji za rady.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Ptáte se, z čeho se bude počítat výše Vaší druhé peněžité pomoci v mateřství (PPM, lidově mateřské).

Pokud nastoupíte na PPM do 4 let věku dítěte a budete stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele jako v případě PPM u prvního dítěte, bude se poměřovat výše Vašeho nynějšího denního vyměřovacího základu (DVZ) a DVZ u předchozí PPM. Česká správa sociálního zabezpečení bude PPM počítat z vyššího DVZ. Pokud bude teď Váš příjem nižší než před narozením předchozího dítěte, bude se PPM počítat z DVZ před minulou PPM. Budete mít tedy PPM ve stejné výši jako u minulé PPM.

Záleží tedy na tom, zda zůstanete zaměstnaná u stejného zaměstnavatele. Změna pracovní smlouvy na to nemá vliv.

Doufáme, že jsme Vám odpověděli srozumitelně. Pokud byste měla další otázku, obraťte se přímo na naši Poradnu Na počátku nebo na ČSSZ.

Přejeme Vám i Vašim blízkých jen dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz