Manžel a rodičovský příspěvek. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
28. srp 2024

Dobrý den,

s manželem máme 2 děti (syn 2 roky, dcera 6 let).

Zajímala by mě otázka: Může manžel pobírat na mladší dceru rodičovský příspěvek a být tedy jako OSVČ na vedlejší činnost a já bych byla osoba pečující o dítě do 7 let, a zároveň být na rodičovské u mého zaměstnavatele (mám podepsané u ZL, že rodičák do 3 let)?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Ptáte se, na co máte jako pečující rodiče nárok co se týče nároku na rodičovský příspěvek, rodičovské dovolené a z pohledu zdravotního pojištění jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Rozumíme tomu tak, že se ptáte na situaci, kdy by platilo toto vše zároveň.

Skloubit tyto tři věci dohromady (Vaší rodičovskou dovolenou, Vaše přihlášení se u zdravotní pojišťovny jako osoba pečující o dítě do 7 let a manželovo pobírání rodičovského příspěvku) není možné. Není možné být osobou pečující o dítě do 7 let a zároveň na rodičovské dovolené. V obou případech se jedná o osoby, za něž platí zdravotní pojištění stát. Nevíme, z jakého důvodu uvažujete o přihlášení se na zdravotní pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let (jedná se o kategorii pojištěnců L). Ve Vaší současné situaci k tomu nevidíme důvod nebo výhodu. Po dobu, co jste na rodičovské dovolené za Vás platí zdravotní pojištění stát.

Je možné, abyste byla na rodičovské dovolené a rodičovský příspěvek pobíral Váš manžel. Rodičovský příspěvek náleží rodiči, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje. U dětí starších 2 let se nesleduje doba pobytu v jeslích nebo obdobném zařízení.

Píšete, že ve Vaší rodině je nejmladším dítětem syn, kterému jsou 2 roky. Rodičovský příspěvek můžete pobírat při péči o syna, nejdéle do jeho 4 let. Nelze pobírat rodičovský příspěvek na Vaši dceru.

Doufáme, že jsme Vám odpověděli na Vaše otázky srozumitelně. Pokud byste se potřebovala na něco doptat, jiné informace nebo pomoc v jiných oblastech související s rodičovstvím, můžete se obrátit přímo na naší Poradnu Na počátku.

Přejeme celé Vaší rodině radostné dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz