Konec pracovní smlouvy a termín porodu. Mám někam hlásit změny?

Zodpovězené
5. zář 2022

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o radu. Včera mi skončila smlouva v zaměstnání, byla jsem zaměstnaná rok, předtím jsem pracovala taktéž rok při studiu. Nyní jsem již 2. měsíc na neschopence, termín porodu mám 14.1., mateřskou od půlky listopadu.

Mám někam hlásit změny? Co obnáší celá tahle změna?

Vůbec se v tomto neorientuji.

Moc Vám děkuji za odpověď a vážím si Vaší pomoci.

S pozdravem

MI

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Ptáte se nás, kam a jaké změny hlásit.
Píšete, že budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství od půlky listopadu a nyní jste v pracovní neschopnosti. V tom případě stačí pouze nahlásit na Vaši zdravotní pojišťovnu nástup na peněžitou pomoc v mateřství, až na ni nastoupíte (do 8 dnů).

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství Vám potvrzuje ošetřující gynekolog. Podáváte ji u posledního zaměstnavatele, který ji předá příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení.
Po vyčerpání PPM (28 týdnů) budete žádat o rodičovský příspěvek. Celkově se jedná o sumu 300 000 Kč. To, zda si budete moct volit rychlost čerpání, resp. výši příspěvku, závisí na Vašich předchozích výdělcích. Je možné, že budete mít nárok na další dávky.
Pro více informací můžete kontaktovat naši poradnu (poradna@napocatku.cz).

Co se týče zdravotního pojištění, nyní jste státním pojištěncem, protože jste osobou s trvalým pobytem na území ČR, za kterého není plátcem pojistného zaměstnavatel ani stát. Jde o osoby s trvalým pobytem na území ČR, které po ukončení zaměstnání nemají žádný jiný příjem z jiného zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti, ani za ně neplatí pojistné stát z jiného důvodu, které pobírají dávky nemocenského pojištění zaměstnanců, protože onemocněly ještě v průběhu zaměstnání nebo po ukončení zaměstnání v ochranné lhůtě.
Více informací na tomto odkaze, písmeno O: https://www.vzp.cz/platci/informace/stat/za-koh...

Přejeme Vám hodně zdraví a klidné těhotenství.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz