Kdy mi v práci proplatí dovolenou?

Zodpovězené
31. srp 2022

Dobrý den,

momentálně jsem kvůli těhotenství na neschopence od začátku června tohoto roku. Mám dotaz. Do práce se už nevrátím a mám nárok ještě na 3 týdny dovolené.

Kdy mi ji v práci proplatí? Mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, kdy si můžete vybrat dovolenou v situaci, kdy jste v pracovní neschopnosti a poté budete nastupovat na mateřskou dovolenou.

Dovolenou si můžete vybrat po skončení mateřské dovolené. Je potřeba o ni zaměstnavatele písemně požádat před ukončením mateřské dovolené. V žádosti musí být uveden datum, místo a Váš podpis. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět.

Za dny, kdy budete na mateřské dovolené, Vám vznikne nárok na další dovolenou - je to z toho důvodu, že mateřská dovolená se pro nárok na dovolenou započítává ve stejném rozsahu jako odpracované dny. Přesný počet hodin dovolené, na kterou budete mít nárok, Vám sdělí Váš zaměstnavatel. Je možné současně čerpat dovolenou a zároveň pobírat rodičovský příspěvek.

Chceme Vás upozornit na to, že po dobu čerpání dovolené nebudete v ochranné době a nebudete tedy chráněna před výpovědí. Kdyby Vám zaměstnavatel v této době písemně doručil výpověď a měl k tomu zákonné důvody, začne běžet 2měsíční výpovědní doba, která se přeruší po dobu, kdy nastoupíte na rodičovskou dovolenou. Reálně by tedy pracovní poměr skončil až po skončení rodičovské dovolené.

Po skončení dovolené nastoupíte na rodičovskou dovolenou. Znovu je nutné o ni písemně požádat Vašeho zaměstnavatele. Žádost o rodičovskou dovolenou můžete spojit s žádostí o dovolenou.

Pokud dovolenou nevyčerpáte v době mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, můžete o ni požádat po skončení rodičovské dovolené. Výměra takto čerpané dovolené však již může být nižší a tudíž pro Vás méně výhodná.

Pokud byste potřebovala další informace, můžete kontaktovat přímo naši Poradnu Na počátku.

Přejeme Vám hodně zdraví a hezké dny.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz